Fauna na zahradě

Zbytečný strach z vos

vosyTaké nad odpolední kávou s něčím dobrým na zub máváte zběsile rukama a snažíte se odehnat vosy, které se kdovíodkud objeví na terase, zrovna když vy si chcete vychutnat pohodové odpoledne? Život tohoto obtížného hmyzu je přitom nejen zajímavý, ale i poměrně tvrdý, takže chvilku přemýšlejte, než si dojdete domů pro plácačku na mouchy...

 

Známé vosí hnízdo objevíme často na půdách, ve štěrbinách, dutinách stromů, méně často v dutinách pod zemí. V jedné kolonii mohou žít až dva tisíce jedinců. Přezimuje pouze oplodněná královna, která po probuzení začátkem jara zakládá novou vosí kolonii. Do postavených buněk klade vajíčka, z nichž se vyvíjejí nedospělé samice – dělnice, které nemají vyvinuté pohlavní orgány a nemohou se rozmnožovat. Jejich úkolem je péče o hnízdo a krmení larev, které se líhnou z dalších vajíček kladených královnou. Vylíhnuté samičky přezimují, aby na jaře příštího roku založily novou kolonii, zatímco samci a dělnice s prvními mrazy umírají.

 

vosy1Krátký život

Život vosích dělnic není žádný med. Od rána do večera pátrají po různém hmyzu (mouchy, mušky, komáři, moli) a nosí ho do hnízda, aby nakrmily mladé larvy. Krátce před svou smrtí, právě na podzim se často dostávají do konfliktu s člověkem. Přitom jim nejde o nic jiného než pochutnat si na něčem sladkém. Zatímco potomstvo potřebuje pro svůj vývin potravu bohatou na proteiny, dospělé dělnice mají rády sladké – a přivádějí osazenstvo nad odpolední kávou přímo k šílenství. Strach je ale neopodstatněný, pokud se dokážeme ovládnout a zachovat chladnou hlavu. 

 

Přehnané obavy

Vosy patří k neoblíbenému hmyzu vrcholného léta. Strach z nich ale být často přeceňován a naopak jejich prospěch přehlížen – dokáží nás zbavit velkého množství hmyzu, především much.

Kdo netouží po vosí společnosti, může zkusit jako prevenci umístit na stůl s jídlem keřík bazalky nebo rozpůlený citron s hřebíčkem napíchaným do dužiny. Toto aroma vosy odpuzuje, zatímco přilákat je může nejen sladká vůně, ale i parfém nebo modré, žluté či bílé oblečení. Vosí agresivitu podněcuje kromě prudkých pohybů také například ventilátor – považují je za nebezpečí a útočí.

 

vosy3Nápoje jen ze sklenky

Protože vosy často lákají nápoje a do tekutiny často spadnou, je třeba se mít při popíjení na pozoru: pijte pouze ze širokých sklenic nebo hrnků a před každým napitím se přesvědčte, zda na povrchu neplave vosa. Nepijte z lahví ani plechovek, případně použijte slámku.

Jak vosy nejlépe odlákat? Zkuste jim prostřít vosí stolek se zbytky marmelád, medu nebo sladkých nápojů.

A závěrečné doporučení: pokud někde na  zahradě nebo na půdě objevíte vosí hnízdo a nebude vám zrovna překážet při každodenních činnostech, zkuste si ho nevšímat a nechte vosy žít.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

21

listopad

Svátek má Albert

Dny Kozoroha jsou vhodné pro hrabání spadaného listí.

Zvěrokruh

Ve 9.15 vstupuje Měsíc do znamení Kozoroha

vychází

zapadá

07:26

16:11

09:45

18:38

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner