Fauna na zahradě

Stehlík obecný

De_Stieglitz_lat_Carduelis_carduelisProč stehlíka vídáme od podzimu do příchodu jara spíše vzácně? Není ani stěhovavý, ani stálý, ale nejraději se zdržuje na loukách a okrajích lesů.

S příchodem podzimu zalézá hmyz do úkrytů a někteří ptáci se z toho důvodu stěhují – jednoduše by se tu neuživili. Říkáme jim ptáci tažní. Mláďata už mají velká a silná dost na to, aby zvládla cestu do dalekých, teplých krajin na jihu s dostatkem přístupné potravy. Touto dobou odlétají konipasové, vlaštovky, po nich drozdi a další.

S příchodem zimy k nám přilétají invazivní druhy ptáků, stálí ptáci u nás zůstávají i přes zimu a stěhovaví zde migrují za potravou po celý rok. Přemisťují se z místa na místo.

Jeden druh ptáčka, stehlík, jeden z nekrásnějších našich domácích, nepatří do žádné skupiny. Je totiž částečně tažný. To znamená, že část populace odlétá do jižní a západní Evropy a část zůstává přes zimu.

 

Jak stehlík vypadá?

goldfinch20american2002-0920maleStehlík obecný (Carduelis carduelis) má štíhlé tělo a dlouhá křídla s charakteristickým vybarvením. Kolem silného špičatého narůžovělého zobáku má červenou masku s černým proužkem přes oči, zbytek hlavy je černobílý. Temeno, záda a část bříška mají béžovou - medovou barvu. Jeho dlouhá křídla jsou černá s bílými skvrnami a výrazným žlutým pruhem.

Obě pohlaví, samec a samice, jsou od sebe těžko rozeznatelná. Mláďata postrádají červenou masku.

 

Kde ho potkáme?

1600859Stehlíka můžeme běžně vidět v zahradách, ovocných sadech, v lesích a lesních mýtinách, na polích, v remízcích, loukách, na zarostlých či opuštěných pozemcích. Živí se semeny různých druhů rostlin většinou z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) jako jsou např. pampeliška, pcháč - bodlák, starček, locika, dále semeny rostlin z čeledi mrkvovité (Daucaceae), jako jsou bedrník, bršlice, jarmanka, kerblík či kmín. Oblíbená má také semena olší a bříz. Mladé stehlík dokrmuje drobným hmyzem. V zimě se stehlík zdržuje v hejnech až 40 jedinců. Většinou ho můžeme pozorovat někde na poli v porostu bodláků. Pokud má stehlík hlad, často si zaletí za potravou až k nám do zahrady, kde ho nejlépe uctíme podobně jako ostatní zpěvné ptactvo – směsí semen určenou pro zimní přikrmování.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

28

duben

Svátek má Vlastislav

Dny Blíženců jsou vhodné pro výsadbu popínavých rostlin.

Zvěrokruh

Ve 3.41 vstupuje Měsíc do znamení Blíženců

vychází

zapadá

04:44

19:16

06:24

21:47

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner