Jak se co dělá

Jak správně vybrat ovocné stromky

72merunkaPodzim se rychle blíží, brzy se začnou sázet „prostokořeny" a my si lámeme hlavu, jak správně vybrat ovocné stromky pro podzimní výsadby. Klíčem k úspěchu je správný výběr dřeviny. Naše krajina je různorodá: nížinatá i hornatá, proto je důležité vědět, v jaké nadmořské výšce se nachází naše zahrádka.

 

                                     Pro nízké polohy

72mandlonPokud budeme sázet v nížině či pahorkatině (asi do 200 m n. m.), můžeme si dovolit vybrat peckoviny: třešně, višně, meruňky a broskvoně. V nejteplejších oblastech lze také pěstovat mandloně. V nížinách můžeme vysadit i některé maďarské odrůdy ovoce s podivnými názvy, jako je velmi dobrá višeň kyselka „Ujfehertój furtos". Tyto ovocné druhy jsou teplomilné a ve vyšších polohách by pravděpodobně nepřezimovaly. Kromě těchto choulostivých druhů samozřejmě můžeme pěstovat veškeré jádroviny, skořápkaté i drobné ovoce.

 

Ovocné druhy do středních poloh

72tresneNacházíme-li se ve středních polohách, tedy asi 200 až 300 m n. m., raději vynecháme mandloně a maďarské či italské odrůdy peckovin. Můžeme se však bezpečně zaměřit na veškeré ostatní druhy ovoce: třešně, višně, meruňky a broskvoně, všechny prospívají do 250 m n. m. Stejně tak lze úspěšně pěstovat voňavé kdouloně. Do 300 m n. m. prospívá skořápkaté ovoce (ořešák královský), lísku můžeme zasadit do 400 m n. m. Ve středních polohách sázíme všechny (i pozdní) odrůdy jádrového ovoce, jabloní a hrušní.

 

Vyšší polohy

temnoplodec_cernoplodyPokud hledáme ovocné druhy do vyšších poloh, jsme nadmořskou výškou trochu omezeni. Ale žádný strach, stále máme z čeho vybírat. Do výšky 450 m n. m. můžeme pěstovat slivoně a těšit se z plodů švestek. Třešně a višně jsou ve vyšších polohách náchylné k praskání plodů, proto vybíráme odrůdy jako Těchlovan (do 500 m. n. m) či Kordia (do 600 m n. m.). Pokud bychom přece jen zatoužili po meruňkách, vybírejme odrůdy odolné vůči moniliové hnilobě. Meruňky a broskvoně jsou limitovány výškou 450 m n. m. a nezbytná je také jižní expozice.

Výhodné je pěstovat červený a bílý rybíz, kterému se ve vysokých polohách daří. Černý rybíz lépe prospívá do 300 m n. m. Uplatníme i jádroviny jako jabloně i hrušně; hrušním však dopřejeme teplejší místo v závětří a vyhneme se podzimním odrůdám. Protože jsme ve vyšších polohách trochu ochuzeni ve výběru, zkusme vysadit některé staré druhy ovoce. Například odolnou a krásnou mišpuli nebo vitamínovou bombu – rakytník či zdravý temnoplodec.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

19

říjen

Svátek má Michaela

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro podzimní výsadbu růží.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:31

17:02

05:44

17:22

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner