Jak se co dělá

Zakládáme vřesoviště

P1190890Začátek podzimu je ideálním obdobím pro založení vřesoviště. Bohatý výběr rostlin na trhu a dobré teplotní jsou nejlepší příležitostí pro zkrášlení zahrady vřesovištními rostlinami.

Vřesoviště je skupina keříčkové vegetace, nízkých trav a vyšších keřů, vznikající v přirozených oblastech výskytu rašelinišť na kyselé, neúrodné, písčité a propustné půdě. Založení vřesoviště je vhodné pro zahrady u lesa, kde kyselý opad jehličí zabraňuje růstu běžných zahradních rostlin. V lesní půdě, na živiny chudé a vylepšené o rašelinu a lehký kompost, lze vykouzlit krásnou vřesovištní zahradu a bez potíží ji zde celé roky udržovat.

V klasické zahradní půdě bohaté na vápník vřesy nedlouho po vysazení hynou. Výměna celé horní vrstvy je velmi náročná a nákladná, a stejně se po čase půda vrací do svého normálního stavu. V takové situaci si ale můžeme pomoci jednoduchým trikem: stačí si pořídit vyvýšený záhon nebo založit vřesovištní zahrádku v nádobách. S dobrou drenáží a zajištěným odtokem lze tyto rostliny úspěšně pěstovat odděleně od zbytku zahrady.

 

Kdy je ten správný čas

Na konci léta se vřesovištní rostliny začínají objevovat v bohatém sortimentu na našem trhu.

Konkrétně vřesy jsou k dostání v krásných barevných kombinacích. Půda je v období babího léta, tedy časného podzimu, prohřátá a zasazené rostliny mají do zimy dostatek času, aby se dobře ujaly na zvoleném stanovišti. Začátek podzimu je proto ideální dobou pro založení vřesoviště. Proto neotálejme a pojďme se podívat, co všechno se dá na vřesoviště sázet.

 

Calluna_vulgaris_Sandy__Calluna_vulgaris_Annabel__Calluna_vulgaris_Boskoop__Calluna_vulgaris_Spring_Cream__Calluna_vulgaris_Fire_Flame_P1190850Specifikace rostlin

Z vřesovištních druhů máme na výběr rostliny z čeledi vřesovcovité (vřes, vřesovec, libavka, kyhanka, dabécie, enkianthus, pieris, rododendron, azalka), brusnicovité (borůvka, brusinka) a také krtičníkovité (hebe). Jedná se o rostliny výhradně stálezelené, jen výjimečně opadavé. Základními rody jsou vřesy (Calluna) a vřesovce (Erica) v zářivých pastelových odstínech od fialové, světle fialové, přes bílou, růžovu až purpurovou a karmínově červenou.

Vřesy kvetou nyní, na konci léta až do listopadu, zatímco vřesovce na jaře a v létě. Časné druhy vřesovců (Erica carnea) kvetou už v únoru a vydrží až do května, jarní a letní druhy pokračují v kvetení až do srpna (Erica cinerea), září (Erica tetralix, Erica vagans).

Spolu s klasickými vřesovištními rostlinami lze také sázet trávy, nízké borovice, jalovec, břízy aj.

 

Příprava stanoviště pro výsadbu

Nejprve zkontrolujeme celkový charakter půdy. Většina vřesovištních rostlin miluje kyselou, propustnou, písčito-humózní, více či méně vlhkou půdu. Podloží by mělo být dobře propustné.         

Při zakládání plochy pro výsadbu dbáme na dobré promísení rašeliny, písku a lehkého kompostu. Pokud jsme již tak učinili, pomocí pH testu změříme pH půdy, abychom se přesvědčili, že je půda pro vřesy vhodná. Půda má být kyselá, tedy s hodnotou pH v rozmezí od 4 do 5.

 

P1200578... a můžeme vysazovat!

Rostliny rozmístíme v květináčích na připravenou plochu a teprve když se ujistíme, že kompozice odpovídá našim představám a požadavkům rostlin, můžeme začít sázet. Postupně hloubíme jamky a půdu kolem vysazených rostlin dobře upěchujeme. Celou plochu zalijeme a po slehnutí substrátu svrchní vrstvu ještě dosypeme rašelinou.

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

19

říjen

Svátek má Michaela

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro podzimní výsadbu růží.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:31

17:02

05:44

17:22

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner