Knihovnička

Království bylinek v permakulturní zahradě

Kralovstvi_bylinek_v_permakulturni_zahrade_OBALKAUnikátní knižní novinka o alternativních trendech zahradničení v souladu s přírodou, která představuje aktuální trendy v alternativním zahradnictví. Kniha přináší návody pro plánování, realizaci a péči o takzvanou „bylinkovou spirálu" představující moderní prvek zahradnictví, vycházející z konceptu permakultury Seppa Holzera – průkopníka tohoto alternativního stylu zahradnictví. Zásadami permakultury jsou vlastně úplně jednoduché přirozené postupy, které zahradník používá místo boje proti přírodě, plevelům, škůdcům či špatným podmínkám.
Permakultura vychází z hlubokých znalostí přírodních zákonitostí a schopnosti využít je k prospěchu rostlin, zvířat i lidí žijících na pozemku, tedy i k prospěchu celé přírody.

Autoi_-_sourozenci_Claudia_a_Josef_Andreas_HolzeroviJosef Andreas a Claudia Holzerovi, společně se zahradním architektem Jensem Kalkhofem rozvíjejí a zdokonalují koncept permakultury Seppa Holzera. Přitom neteoretizují, mají bohaté znalosti i zkušenosti a všechny nabízené postupy si již sami vyzkoušeli v praxi.

Bylinkova_spirala_-_grafikaKralovstvi_bylinek_Klimaticka_zahrada_v_lete_PICT3499Kniha názorně vysvětluje správnou výstavbu a založení bylinkové spirály, která je prvkem moderního alternativního zahradnictví s rozmanitými možnostmi realizace od terasovitých zahrad přes bylinkové záhony, živý bylinkový nábytek a suché zídky až ke kráterovým neboli klimatickým zahradám. Bylinkové spirály si mohou najít své místo i v malých zahradách a mohou být ozdobou téměř každého kousku zeleně, včetně zeleně uprostřed velkoměst.


 

Kralovstvi_bylinek_Ilustrace_MG_0194Zpracovani_-_bylinkovy_olej_s_materidouskou_a_yzopemKniha se částečně věnuje také skrytým hvězdám každé zahrady – bylinkám a jejich mnohostrannému využití v kuchyni, v přírodním léčitelství a lékárnictví.

 

Sepp Holzer:

Sepp_Holzer„Člověk má mnoho možností, i ve velkoměstě, musí jen chtít. Pak najde cestu a najde si i čas. Říkat neustále, že nemáte čas, to je jen výmluva. Ten, kdo to říká, nemá čas žít a nejvíce potrestá sám sebe. Tím, že vyrůstáme izolovaní od přírody a jejích obyvatel, ztrácíme jakýkoli bezprostřední vztah k našemu okolí. Naopak, život v symbióze s rostlinami, živočichy i lidmi nám umožňuje nabývat zkušenosti a vybízí nás k tomu, abychom jednali jako myslící bytosti. Pozorováním všeho živého kolem sebe člověk zjistí, že příroda je dokonalá a že tvůrce pamatoval na všechny; že všechno je propojeno vzájemnými vztahy a není tady co zlepšovat. Úkolem člověka je tento stav uchovat." 


O autorech knihy

Kralovstvi_bylinek_Ilustrace_MG_4994Kralovstvi_bylinek_Ilustrace_MG_5036Josef Andreas Holzer, syn Seppa Holzera, uskutečňuje své záměry jako zemědělec na Krameterhofu a své zkušenosti uplatňuje na projektech po celém světě.

Claudia Holzer, dcera Seppa Holzera, zrevitalizovala statek Probsthof a zemědělské plochy přeměnila na permakulturní krajinu. Probsthof teď slouží jako vzdělávací centrum pro praktikanty kurzů permakultury Seppa Holzera. Společně s bratrem je spoluautorkou knihy „Sepp Holzers Permakultur" (česky vyšla v roce 2010 pod názvem „Zahrada k nakousnutí. Permakultura podle Seppa Holzera").

Jens Kalkhof jako zahradní architekt již mnoho let zavádí permakulturu Seppa Holzera do praxe.

 

Kniha „Království bylinek v permakulturní zahradě" má 240 stran, vyšla v Nakladatelství Knihkupectví CZ s. r. o. v nákladu 2000 výtisků a je k dostání ve většině českých knihkupectví.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

19

říjen

Svátek má Michaela

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro podzimní výsadbu růží.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:31

17:02

05:44

17:22

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner