Rostlina měsíce

Plamenka

Phlox Light Pink FlameKe vzpomínce na babiččinu předzahrádku s vysokou starou jabloní neodmyslitelně patří trsy bílých a růžových plamenek, které hlavně večer vydávaly příjemnou kořenitou vůni. Nápadné květy plně vystihuje rodové jméno Phlox, odvozené z řeckého výrazu pro oheň nebo plamen. Botanický rod plamenek je druhově velmi rozmanitý, spadají do něj také nízké letničky a skalničky.

Phlox Starfire Mezi nejvýznamnější vytrvalé, v létě kvetoucí druhy patří zejména plamenka latnatá a její hybridy. Původně karmínově červené trvalky rostly volně na otevřených pláních, v řídkých lesích a v blízkosti řek ve východní části USA. Od konce 19. století šlechtitelé obohatili nabídku bezpočtem kultivarů, mezi nimiž najdete od čistě bílých přes jemně růžové až po sytě fialové a dokonce namodralé, často je oživují uprostřed barevná očka. Existují také odrůdy s panašovaným listem. Liší se i výškou a dobou kvetení, takže při vhodném výběru odrůd vás budou těšit postupně od června do září.

Phlox paniculata Fujiyama

 

V trvalkových záhonech je skvěle doplní denivky, rudbekie, krásnoočka a vlnící se traviny, jako třeba ostřice. V teplých polohách se jim bude lépe dařit spíše v polostínu. Na hnojení nejsou náročné, ale trochou vyzrálého kompostu na jaře nepohrdnou. Pokud si je budete chtít namnožit, na jaře při velikosti výhonků asi 3-5 cm odřízněte mladé rostlinky ostrým nožem co nejblíže u kořene a zapíchejte do květináčů s kompostem a pískem. Přikryté sklenicí a přistíněné proti prudkému slunci v pařeništi nebo za oknem snadno koření. Po rozsazení se na trvalé stanoviště dávají na podzim nebo na jaře, kdy se větší trsy množí snadno i dělením.

 

plamenkaNenáročné, zcela mrazuvzdorné a dlouhověké floxy někdy trpí houbovými chorobami, hlavně padlím a poškozením háďátky. V poslední době se proto šlechtitelé s úspěchem zaměřili na odolnost proti nemocem a škůdcům.

 

Botanické jméno: Phlox paniculata

Původ: východ USA

Růst: trvalka, výška 50-120 cm, šířka trsů až 80 cm

Květ: bílý, odstíny růžové, červené, oranžové, fialové, jednobarevné nebo s odlišným středem

Nároky: slunce, polostín, běžná zahradní půda spíše mírně vlhká

Použití: do smíšených nebo trvalkových záhonů, ve větších skupinách i solitérně

Zvláštnost: trubičkovité květy lákají hmyz s dlouhým sosáčkem, zejména noční motýly

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

18

říjen

Svátek má Lukáš

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro výsadbu cibulovin.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:30

17:04

04:36

16:58

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner