Rostlina měsíce

Břečťan

Břečťan popínavýUklidňujícím a zároveň osvěžujícím prvkem v parcích a starých zahradách je stálezelený břečťan popínavý. V naší přírodě občas šplhá pomocí příčepivých kořínků po skalnatých svazích, starých zříceninách a po stromech bez problémů i do výšky 20 m. Na severní nebo severozápadní straně dokáže postupně popnout a zcela zakrýt celé budovy. Zpočátku je lepší mladým rostlinám pomoci vyvázáním.

V případě, že jsou zdi v dobrém stavu, udržuje je v suchu, v létě ochlazuje a v zimě naopak zatepluje. Když jsou však narušené omítky, výhony vrostou do mezer a dále je zvětšují a rozrušují. Pěkně poroste i jako půdopokryvná rostlina na stinném místě, ale měl by být takto vysazen po důkladném zvážení, protože má velmi hluboký a rozsáhlý kořenový systém a špatně se později odstraňuje.

 

 

 

Břečťan popínavýNejvětší předností a ozdobou břečťanu jsou lesklé neopadavé, tmavě zelené listy s výraznou kresbou. Pokud výhony dorostou nejvyššího možného bodu, změní zcela růst. Začnou vytvářet shluky větví v podobě malého keře s odlišnými listy uzpůsobenými pobytu na slunci. Vykvétají žlutozelenými květenstvími, která poskytují včelám a dalšímu hmyzu v září a říjnu vzácnou potravu. Kvetoucí břečťan je jimi doslova obalen.

 

Břečťan popínavýOdříznutím a zakořeněním takové větvičky získáme úhledný, hustý a kompaktní nízký keř, který nemá snahu se pnout a každoročně kvete. Modročerné lesklé bobule, které jsou pro lidi (nikoli pro ptáky) jedovaté, dozrávají až během února a vydrží na rostlině přes zimu. Vyšlechtěné kultivary se liší vzrůstem, barvou a tvarem listů a plody, některé z nich se hodí i do nádob jako převislé. Množí se snadno vrcholovými řízky, které přikryjeme např. sklenicí. Některé zdroje uvádí břečťan jako léčivou rostlinu, ale vzhledem k obsahu jedovatých látek je třeba velké opatrnosti.

 

 

Botanické jméno: Hedera helix

Původ: západní, jižní a střední Evropa, místy v Asii od Evropy po Írán

Růst: popínavý keř

Květ: žlutozelený, září – říjen

Nároky: stín, polostín, humózní mírně kyselá až neutrální půda

Použití: ozelenění budov, starých, suchých stromů, půdní pokryv, do nádob, řezaný do vazeb

Zvláštnost: vykvétá teprve v 8-10 letech, může se dožít až 500-1000 let s průměrem kmenu až jeden metr

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

18

říjen

Svátek má Lukáš

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro výsadbu cibulovin.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:30

17:04

04:36

16:58

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner