Rostlina měsíce

Mák východní

mak_Papaver_orientale_DSC05994K létu a vlnícímu se obilnému poli neodmyslitelně patří rudé vlčí máky. Za jejich příbuzným, mákem východním, nemusíme chodit, stačí, když ho pozveme do své zahrady. V květnu a červnu nás potěší svými velkými, zářivě zbarvenými květy, které vyrůstají na stvolech z široké růžice stříhaných listů. Uprostřed okvětních plátků bývá skryt tmavý střed, základ budoucí makovice a výrazné pestíky.


mak_Papaver_Trkenlouis_DSC00262Obrovské, až 18 cm velké, sametově jemné květy v pastelových barvách tvoří kontrast k výrazně osrstěným listům včetně poupat. K nejnádhernějším odrůdám patří ´Picotee´ s bílými květy orámovanými sytě oranžovým zvlněným okrajem nebo červený ´Türkenlouis´ se silně roztřepenými květy. Jeho krása však netrvá, podobně jako u planého máku, dlouho. Brzy po odkvětu zatahuje a nabírá síly na příští ohňostroj.

 

Kdo odkvetlý mák v záhovu nahradí

mak_DSC05674mak_Papaver_Karina_DSC01235Při výběru vhodných sousedů na tuto skutečnost myslete, aby vám nevznikala na záhoně větší holá místa. Nejlepší je, když budete pozorovat rostliny ve své zahradě a v okolí, protože v každé oblasti jsou fáze růstu a květu u jednotlivých druhů a odrůd trochu jiné. Vybírejte později narůstající druhy, jako například krásnoočka, jemný šater, některé ze slunce zvládajících bohyšek, nebo na podzim kvetoucí vysoké rozchodníkovce a japonské sasankovky, které převezmou štafetu. Rostliny okolo by zároveň měly být v době květu máků méně výrazně kvetoucí, nebo jen olistěné, aby neubíraly hlavnímu aktéru na pozornosti.

 

Množení

mak_DSC01241Pokud si chcete tyto krásné trvalky na zahradě více rozšířit nebo podarovat přátele, můžete je velmi opatrně rozmnožit dělením brzy na jaře nebo po zatáhnutí, přesazování snášejí hůře. Rostliny z výsevů bývají odlišné od rodičů. Máky pravidelně zásobujte silnější vrstvou rozleželého kompostu, aby měly dostatek přístupných živin.

 

Botanické jméno: Papaver orientale

Původ: Malá Asie, Kavkaz

Růst: rozložitá trvalka s dlouhými kůlovými kořeny, výška do 90 cm

Květ: bílý, růžový, červený, oranžový, nafialovělý, jednoduchý nebo plný, květen – červen

Nároky: slunce, lehký polostín, dobře propustná, úrodná půda

Použití: dominanta trvalkových záhonů, soliterně

Zvláštnost: Můžete zkusit pozdě na podzim i množení kořenovými řízky, které se ujmou v propustném, mírně vlhkém substrátu doma nebo v teplejším skleníku.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

18

říjen

Svátek má Lukáš

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro výsadbu cibulovin.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:30

17:04

04:36

16:58

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner