Rostlina měsíce

Řebříček

rebricek_A_m_Credo_P1170607Před časy, kdy se lidé při nemoci spoléhali a obraceli výhradně na přírodu a její dary, byl řebříček obecný (Achillea millefolium) používán na všechny možné neduhy. Z nenápadné trvalky rostoucí na loukách a okrajích cest se do našich zahrad přesunul ve formě početných a barevně odlišných odrůd. Výrazně červeně vykvétá ´Red Velvet´ nebo ´Cherry Queen´, cihlově například ´Terracotta´, nižší a drobnější je růžový ´Little Susie´. Rozmanité odstíny nabízejí ze semen množené skupiny ´Summer Pastels´ či ´Colorado´.

 

rebricek_Achilea_filipendulina_Coronation_Gold_DSC08081Mohutnější a vyšší vzrůst má řebříček tužebníkovitý (A. filipendulina) a jeho kultivary. Sytě žlutě svítí ´Coronation Gold´ či kompaktnější ´Gold Plate´. Většinou mají trsovitý růst, oproti řebříčku obecnému, který se rozrůstá podzemními výběžky a jehož stonky s plochými latami jsou celkem rovnoměrně rozmístěny na ploše.

rebricek_A_m_Feuerland_P1170577 Různé druhy a odrůdy zasazené poblíž se mohou křížit a ze semenáčků vyrůstají jedinci s překvapivými barvami. Vyhovuje jim spíše sušší místo, v příliš výživné a vlhké půdě mají zvláště vyšší odrůdy sklony k poléhání.

 

rebricek_A_m_Petra_P1170655rebricek_Achillea_millefolium_Paprika_DSC03578Volbu stanoviště je třeba přizpůsobit nárokům daného druhu, protože mimo těch nejobvyklejších a jejich kříženců jich existuje celá řada. Některé z nich vytvářejí pěkný dvoubarevný efekt, když starší laty hodně zesvětlají.

 

rebricek_Achillea_millefolium_Terracotta_P1080679Všechny řebříčky se výborně kombinují s klasovitě kvetoucími rostlinami, stačí jen sladit barvy květů. Vedle žlutých a oranžových vyniknou modré levandule nebo rozrazily či fialovomodré šajvěje. Růžové zase doplní bíle kvetoucí šalvěje nebo podtrhnou tmavší květy tón v tónu. K terakotovým se hodí i žlutá krásnoočka.

 

Botanické jméno: Achillea

Původ: A. millefolium - Evropa, Asie, Severní Amerika, Kalifornie

A. filipendula – Kavkaz, Írán, Afgánistán, stř. Asie

A. ptarmica – mírně vlhké louky od Skandinávie až na sever Španělska

Růst: podle druhu a odrůdy od nízkých skalkových až 1,2 m

Květ: bílý, žlutý, odstíny žluté, oranžové růžové a červené

Nároky: nenáročný, slunce, podle druhu nejčastěji sušší, propustná půda

Použití: trvalkové nebo smíšené záhony, skalkové partie, přírodní zahrady

Zvláštnost: Listy řebříčku obecného se kdysi používaly jako koření do piva. Mladé měkké přízemní listy před vyrašením květního stvolu se dají přimíchat do salátů a jako koření do polévek.


Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

29

duben

Svátek má Robert

Ve dnech Blíženců nezaléváme pokojové rostliny.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Blíženců

vychází

zapadá

04:42

19:17

07:10

22:57

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner