Rostlina měsíce

Plamének vlašský

Clematis_viticella_Madame_Julia_DSC08422Kdo by neznal klematis!Tato liána se v květnu obsype nápadnými květy ve tvaru zvonků – podle kultivaru mohou být plnokvěté, krásné jako zahradní růže, nebo jednoduché sasankovité.

Co možná ještě o plaménku nevíte

Plamének vlašský (Clematis viticella) je rodičem nejznámějšího okrasného hybrida Clematis x jackmanni. Tato houževnatá liána patří k čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae), odtud zřejmě pochází i podobnost květů s ostatními rostlinami ze stejné čeledi jako jsou sasanky (Anemone), pryskyřníky (Ranunculus), orlíčky (Aquilegia) a další nádherné zahradní, luční i lesní květiny.

 

Clematis_Emilia_Plater_DSC08416Popínavý klenot do zahrady

Pokud hledáte popínavou rostlinu, která by vyšplhala do výšky asi 4 – 5 m, pak je plamének tou správnou volbou. Tato liána bez problému popne zahradní altán či pergolu. Je bujnější než plamének zahradní, tedy hybridy s velkými, výraznými květy, a mírnější v růstu než plamének plotní (Clematis vitalba) a plamének horský (Clematis montana). Vyniká nejen svou vitalitou a odolností vůči chorobám, ale také sílou růstu a bohatým a časným kvetením.

Jeho květy jsou zvonečkovité, nicí, se čtyřmi okvětními plátky. Podle kultivaru kvete v odstínech červené, modré, fialové, bílé. Listy jsou složeny z 5 – 7 menších lístků.

 

Clematis_Etoile_Violette_DSC08411Pěstování

Tento plamének je nenáročný na půdní podmínky, roste i v chudé půdě. Vyžaduje slunečnou polohu, ale ne jižní úpal, proto je ideální západní strana. Potřebuje opěrnou konstrukci, po které šplhá. Před plamének pak vysadíme keře a trvalky, které přistíní nadzemní část (to všem plaménkům prospívá, není pak nutná zálivka).

 

Clematis_Blekitny_Aniol_P1260108Květy krásných tvarů a něžných barev

Barvy květů plaménku vlašského jsou většinou tlumených a pastelových barev. Tvary zde nalezneme od třepenitých, přes klasické otevřené jednoduché jako např. kultivar červeně kvetoucí ´Madame Julia´, ´Etoile Violette´či jednoduše krásná ´Frankie´, vypadající jako popínavá sasanka. Romantické plnokvěté květy nese kultivar ´Purpurea Plena Elegans´, nebo ´Blue Light´a elegantní zvonky vytváří kultivar s levandulovými květy ´Chats Worth´ či něžně modrými ´Emilia Plater´.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

18

říjen

Svátek má Lukáš

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro výsadbu cibulovin.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:30

17:04

04:36

16:58

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner