Věděli jste, že...

... zelí lze mít čerstvé po celý rok?

dreamstime_4657432Nevěříte? Díky velkému množství odrůd, našich i zahraničních, můžeme zelí pěstovat, sklízet a skladovat po celý rok.

 

Zelí je dvouletá rostlina pěstovaná jako letnička, ze které sklízíme a konzumujeme listy i celé hlávky. Obsahuje větší množství vitamínu C, beta karotenu, vitamínu B1 a B6, vitamínu E, cenné aminokyseliny, velké množství organických kyselin, kyselinu listovou a pantotenovou, draslík, hořčík, železo aj. Tuto prastarou plodinu znali už Keltové, velmi staré odrůdy pochází z Francie.

 

Léčivé schopnosti

Užívání čerstvé zelné šťávy je dobré na žaludeční obtíže a žaludeční vředy, které nejen léčí, ale i následně hojí. Konzumace čerstvých listů se šťávou pomáhá při ledvinových potížích, k léčbě žlučníkových kamenů, při arterioskleróze, působí pozitivně na srdce, játra, v neposlední řadě je doporučováno k léčbě obezity.

V lidovém léčitelství je zelí považováno za prostředek k posílení imunitního systému, celkovému uvolnění při chřipce, migrénách či k odkašlávání při dýchacích potížích.

Podle původu dělíme odrůdy zelí podle otužilosti a doby sklizně. Díky šlechtění se prodloužilo vegetační období rostlin a zlepšila skladovatelnost, takže čerstvé zelí můžeme mít po celý rok!

 

Jarní raná sklizeň

Pro jarní sklizeň se používají velmi chutné tmavozelené odrůdy ´Offenham Compact´, srdíčka rostlin odrůdy ´Pixie´ jsou doporučována pro svou křehkost a jsou skvělá v jarních salátech.

dreamstime_11455011Velmi ranou českou odrůdou je ´Zora´ odolná k vybíhání do květů. Dalšími ranými odrůdami jsou ´Sláva F1´ a ´Juna F1´, odolné také k praskání hlávek. Rané zelí krásné červené barvy známé jako ´Kalibos´ je křehké, vhodné k přímé konzumaci nebo do salátů.

 

Časně letní poloraná sklizeň

Časné letní odrůdy ´Derby Day´ nebo ´Hipsi´ sklízíme počátkem léta, v červnu ´Firsts of June´. Krásnou, tmavě zelenou kulovitou hlávkou vyniká odrůda ´Derby Day´, červeným zbarvením pak ´Ruby Day´.

 

dreamstime_7713291Pozdně letní polopozdní sklizeň

Pro pozdně letní až podzimní sklizeň můžeme pěstovat zelí ´Golden acre´, odrůda sladké chuti. Kvalitní zelí s pevnou hlávkou odolnou proti černé hnilobě je ´Stonehead´, z českých odrůd ´Ritmo F1´ nebo ´Pavlo F1´.

 

Podzimní a zimní pozdní sklizeň

Pro podzimní a zimní sklizeň vysazujeme z českých oblíbené ´Pourovo červené´ a ´Holt´ s dlouhou skladovací dobou. Ze zahraničních odrůd je známá pozdní červená odrůda ´Ruby Ball´. Zelí sklízíme od září do října.

Od října do prosince plodí odolná odrůda ´Christmas Drumhead´ a od prosince do února dozrává modrozelený ´Celtic´. Odrůdy prastarého savoyského zelí jako je např. ´King 3´ sklízíme do začátku zimy, odrůdu ´Ormskirk Extra Late´ od listopadu až do března

 

Přehled výsevů, výsadeb a sklizní hlávkového zelí (ke stažení)

 

 

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

17

srpen

Svátek má Petra

Dny Blíženců jsou vhodné pro výsadbu popínavých rostlin.

Zvěrokruh

Ve 18.14 vstupuje Měsíc do znamení Raka

vychází

zapadá

04:56

19:17

00:04

15:52

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner