Tip na nákup
Lorixan - proti mravencům účinně, ale šetrně
Podobně jako včely nebo vosy žijí mravenci do skupiny společensky žijícího hmyzu, který vytváří velké kolonie osidlující společně postavené hnízdo. Jeho středem je královna. Bezkřídlé samičky (dělnice) se starají jednak o samotnou královnu, jednak o larvy, které se líhnou z vajíček nakladených královnou. Úkolem samců je pouze oplodnění samiček, po spáření hynou. Budování nové mravenčí kolonie probíhá zpočátku téměř nepozorovaně. Mravenci začnou člověka obtěžovat až po dvou nebo třech letech od založení hnízda, kdy mravenčí dělnice v pravidelných intervalech vystupují z hnízd a při hledání potravy prozkoumávají okolí. Větší část mravenců však žije ve skrytu v hnízdě. Při stavbě hnízda mravenci často poddolují cesty a terasy, což může způsobit poškození dlažby poklesem jednotlivých kamenů. V lidských obydlích zakládají mravenci hnízda především ve škvírách nebo za obložením stěn a na cestách za potravou vytvářejí mravenčí stezky obytnými místnostmi. Obzvláště často mravenci osídlují spižírny a kuchyně.
Přípravky proti mravencům
Společnost Neudorff vyvinula několik produktů pro účinnou ochranu proti mravencům na zahradě i v interiéru. Jejich společnou vlastností jsou účinné látky na přírodní bázi, které se vyskytují běžně v přírodě. Produktová řada Loxiran zahrnuje posypový přípravek, sprej a aerosol, jejichž základem je pyrethrin, výtažek z květů kopretiny růžové. Posypový přípravek je určen pro aplikaci v exteriéru formou posypu nebo postřiku. Doporučuje se posyp i postřik na mravenčí stezky nebo nastříkat roztok přímo do mraveniště. Podobným způsobem se aplikují i Loxiran Sprej a Loxiran Aerosol.
Dalším produktem je Mravenčí bufet s nově vyvinutou účinnou látkou spinosad. Přípravek ve formě gelu se ve speciální nádobce umístí do blízkosti mraveniště nebo na mravenčí stezky. Tato návnada je pro mravence velmi atraktivní. Ochotně ji přijímají a odnášejí i do mraveniště. Během jednoho až dvou týdnů dojde k vyhubení celé kolonie.