Fauna na zahradě

Žabí osazenstvo zahradního jezírka

7048605769_ef184defb8_zV dobře zarostlém zahradním jezírku s mělce vybíhajícími břehy se mohou po nějaké době usadit i různé druhy obojživelníků. Nejčastěji v něm potkáme skokany a ropuchy,  nejotužilejší a nejhojnější z našich žab je skokan hnědý. Po zimování, které může probíhat na souši i ve vodě, vylézá už v březnu nebo počátkem dubna, často ještě na sníh a rychle hledá nádrže vhodné k rozmnožování. Ve vodě, nebo už cestou se skokani spárují do téměř nerozdělitelných objetí a dále skáčí svorně spolu.


Roman_LitovenkoSkokani hnědí mohou dorůst délky těla 10 cm, zřídka i více. Zbarvení je dosti proměnlivé, pohybuje se však v odstínech hnědé barvy. Na hřbetní straně těla bývají nepravidelné skvrny. Na nohách jsou tmavší příčné pruhy. Zadní nohy jsou silně vyvinuty a umožňují skoky o délce až jednoho metru a také velmi dobré plavání a potápění.

 

Rana-temporaria-Laich-DSJedna samice skokana může naklást až čtyři tisíce vajíček. Černá barva zárodku slouží ke koncentraci tepla, rosolovitý obal k ochraně a soudružnosti vajíček. Shluky, vznášející se u hladiny, mohou být velké jako míč. Naprostá většina vajíček však poslouží jako potrava pro další živočichy, stejně tak vylíhlí pulci a malé žabky. Proto jich musí skokaní samička naklást tak ohromné množství.

 

93Nejhojnější ropuchou je ropucha obecná. Samičky dosahují velikosti i 15 cm, a drobnější samečky klidně donesou k vodě na zádech i na vzdálenost několika set metrů. Tělo má ropucha zavalité. Svrchní strana má výrazně bradavičnatou kůži, která je matná, příjemná na dotek a existuje v různých odstínech hnědé barvy, šedé, až mramorované. Bradavičky na hřbetě jsou ploché či mírně oblé. Někdy jsou uspořádané do jakýchsi podélných řad, jindy rozeseté nepravidelně. Spodní strana těla je zrnitá a šedožlutá, nažloutlá, narůžovělá, narezlá či šedá - může mít i drobné tmavé skvrny. Končetiny jsou poměrně krátké, a proto ropucha dokáže dělat jen menší skoky.

 

 

 

Bufo_bufo_couple_during_migration2005Bufo_bufo_eggsJedna ropuší samička naklade až několik metrů dlouhou šňůrku, kde jsou jako korálky naskládána vajíčka v tisícových počtech. I ropuchy vajíčka kladou často už v dubnu. Poté, co splní svůj úkol, se ještě více než skokani vzdalují od vody, kterou již nepotřebují. Zdržují se na vlhkých, chráněných místech a na lov se vydávají především v noci. Pokud si je chceme na zahradě udržet, musíme jim poskytnout dostatek úkrytů – hromádku kamení nebo dříví u hustého keře v rohu zahrady, či suchou zídku se skulinami.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

20

říjen

Svátek má Vendelín

Při klesajícím měsíci je vhodné provádět mulčování.

Zvěrokruh

Ve 3.42 vstupuje Měsíc do znamení Štíra

vychází

zapadá

06:33

17:00

06:51

17:47

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner