Fauna na zahradě

Naplňte krmítka

blue_tit_rspb449Ptáci jsou v zimě stále více odkázáni na lidi. Vše je sklizeno, zaoráno a navíc často pod sněhem. Nabídněte jim proto plné krmítko. Přilákáte-li je do zahrady, budou se vracet a v příští sezóně vám zajistí vynikající biologickou ochranu rostlin.

 

Jak a kdy krmit

S krmením ptáků můžete začít už na podzim a přikrmovat je lze až do konce března. Krmivo podávejte pravidelně, nejlépe denně. Nejvhodnější je přitom ráno, kdy jsou ptáci nejhladovější. Zpočátku jim servírujte menší dávky, za mrazů a při vyšší sněhové pokrývce je zvyšte. Krmivo nasypte i na vhodné místo na zem – přilákáte tak ptačí druhy, pro které je typický sběr potravy ze země.

 

Co nabídnout

Z potravin konzumovaných lidmi můžete ptákům nabídnout ovesné vločky, piškoty, ovoce, rozsekané ořechy, strouhanou neslanou housku, maso nakrájené na kousky, strouhanou mrkev, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj. Nikdy nedávejte ptákům zbytky z kuchyně – mohou jim vyvolat zažívací potíže a způsobit úhyn.

 

Ideální stravou jsou pro ptáky semena slunečnice, prosa, řepky, konopí, lnu, máku nebo plevelů. Cenově nejdostupnější je slunečnice smíchaná s ovesnými vločkami v poměru 3:1. Touto kombinací zároveň uspokojíte nejběžnější ptáky navštěvující krmítka.

 

Ptáci uvítají také různé plody a bobule, například jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků apod.

 

Nezapomínejte ani na vodu a i v zimě umístěte ptákům na zahradu pítko. Vodu udržujte čistou a nezamrzlou.

 

Údržba krmítka

Čistým krmítkem předejdete šíření nemocí a zažívacím obtížím ptáků. Doporučuje se je minimálně jednou měsíčně vyčistit horkou vodou.

 

120111-040Domácí lojové přikrmování

Přikrmovat můžete ptáky z běžných krmítek nebo třeba z lojových koulí, které lze zavěsit do korun stromů i na balkon. Tukové krmítko si můžete ale vyrobit i sami. Stačí k tomu rozehřátý neslaný tuk a různá semena a drcené ořechy, které do něj zamícháte. Směs pak nalijte do menšího květináče, formičky nebo skořápky od kokosového ořechu, vložte provázek k zavěšení a klacík, aby se ptáci měli čeho držet, a tuk nechte ztuhnout. Do loje zkuste ponořit i suchou borovou šišku – uvidíte, jak po ní budou sýkorky při vyjídání rády šplhat. Lojová krmítka ale rozvěšujte jen na místa, kam nesvítí slunce, aby se tuk nerozpustil.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

23

říjen

Svátek má Teodor

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Střelce

vychází

zapadá

06:38

16:55

10:01

19:19

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner