Rostlina měsíce

Srdcovka nádherná

DSC04710Ne nadarmo má tato vznešená dáma ve svém názvu slovo nádherná. Její svěže zelené listy jsou krásně stříhané a podobné pivoňkovým. Na koncích olistěných, do strany nakloněných stonků se během jarních měsíců vyvinou řady krásných, na tenkých stopkách zavěšených zploštělých srdíček. Zpočátku jsou malá, tmavší a zcela zavřená. Jak jednotlivé kvítky dorůstají, postupně světlají a v dolní části se rozevřou. Vykukují odsud vnitřní korunní lístky v bílé barvě.

dicentra-spectabilis-lamprocapnos-alba-83-pV přistíněných částech zahrady je pěstovaly už naše babičky a i tenkrát pro svoji naprostou nenáročnost a milý vzhled patřily k nejoblíbenějším květinám. Na jaře se z hlíznatého kořene poměrně rychle vyvine nadzemní část, která v létě po odkvětu opět zatahuje. Zajímavé je, že u bílých kultivarů jsou i stonky světlé, a čím jsou tmavší květy, bývá i lodyha sytěji zbarvena do červeného nádechu. Přes svoji krásu obsahuje celá rostlina silně jedovaté látky. Je vzdáleně příbuzná s máky, mákovníky a dymnivkami.

Na záhonu tyto srdcovky skvěle doplní rostliny jako jsou bohyšky, kapradiny, kokořík či konvalinky. Z jarních cibulovin bledule, řebčíky kostkované, tulipány i narcisy. Všem se daří v podobných podmínkách, tedy v propustné, výživné a mírně vlhké půdě. Chráněné řídkým olistěním dřevin nás potěší DSC04714mnohem déle než na slunci. Prázdné místo po odkvětu ochotně zaplní různé půdopokryvné nebo i vyšší kakosty (Geranium x cantabrigiense, G. himalayense, G. phaeum). Úžasnou dvojici srdcovky vytvoří se skupinou trsů modrých, bílých či růžových hyacintovců (Hyacinthoides hispanica) v popředí. Kvetou ve stejnou dobu a dají tak vzájemně vyniknout svým pastelovým tónům. Při přesazování nebo dělení trsů postupujte velmi opatrně, dužnaté kořeny jsou křehké a snadno se lámou. Nejspokojenější je srdcovka, pokud s ní nehýbeme. Kvůli mělkým kořenům nesnáší okopávání. Na jednom stanovišti vydrží bez problémů dlouhá léta. Zjara jí stačí přihodit pár hrstí kompostu a případně ve velkém suchu během růstu občas zalít. Za tuto minimální pozornost se odvděčí každoročně neobvyklými květy a připomene nám, že láska a radost je v přírodě všude okolo nás. Budete-li mít štěstí, možná se vedle původně zasazené rostliny objeví malá dcerka ze semínka.

 

 

dreamstimelarge_19567802Botanické jméno: Dicentra spectabilis

Původ: ve východní Asii (Čína, sever Korejského poloostrova, Japonsko) roste v nadmořské výšce 800 – 2800 m

Růst: vytrvalá bylina až 90 cm vysoká

Květ: až 15 květů v hroznech, bílé, červené, růžové vnější okvětní plátky, duben - červen

Nároky: nenáročná, nejlépe polostín, kyprá, humózní, ne zcela vysychající půda, závětří

Použití: světlé záhony pod vyššími stromy a keři, podél cest, stinná vlhčí část skalky

Zvláštnost: odrůda se zlatými listy ´Gold Heart´ je pro svoji výjimečnost patentována

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

17

srpen

Svátek má Petra

Dny Blíženců jsou vhodné pro výsadbu popínavých rostlin.

Zvěrokruh

Ve 18.14 vstupuje Měsíc do znamení Raka

vychází

zapadá

04:56

19:17

00:04

15:52

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner