Rostlina měsíce

Ořechokřídlec: magnet na motýly

DSC02697Jen málokterý z u nás běžně pěstovaných keřů dokáže zaujmout modrými květy a ty, které navíc kvetou na přelomu léta a podzimu, bychom spočítali na prstech jedné ruky. O to více překvapí, že ořechokřídlec najdeme v našich zahradách jen velmi zřídka.

 

Oechoplodec_P9060028DSC03094Mráz rostlinu nezničí

Jedním z důvodů může být špatná mrazuvzdornost ořechokřídlece. V našich podmínkách totiž silně namrzá, v tvrdších klimatických podmínkách a za silnějších mrazů může zmrznout celá nadzemní část. Protože ale tento polokeř kvete na letorostech, namrznutí vůbec nevadí – stačí jej na jaře seříznout až k zemi a spolehlivě obrazí, jen je třeba mu dát trochu času. O tom málokdo ví a považuje keř za zničený zimou, takže se ho zbaví. Ale stačí se podívat na bázi rostliny pozorně a objevíme rašící listové pupeny, z nichž se vyvinou rychle rostoucí pruty.

 

Minimální nároky...

Ořechokřídlec (Caryopteris) dorůstá do výšky a šířky kolem jednoho metru. Pokud mu dopřejeme dostatek prostoru, vytvoří úhledný kulovitý keřík bez nutnosti tvarování. Listy jsou šedavě zelené, blankytně modré květy se objevují od srpna do října a často je zničí až první mráz. Právě pro pozdní dobu kvetení je ořechokřídlec velmi cenným keřem. Aby bohatě kvetl a přilákal velké množství motýlů, musíme jej vysadit na slunné, teplejší místo. Na půdu nijak náročný není – kromě těžkých, uléhavých půd se dokáže přizpůsobit prakticky jakýmkoliv podmínkám, občas mu prospěje přídavek vápníku.

 

oechoplodec_P1200005DSC02720... maximální efekt

Jakmile mráz spálí listy a zastaví vegetaci, můžeme keřík asi o polovinu zkrátit a zasypat bázi suchým listím. Díky tomuto zimnímu krytu bude rostlina lépe chráněna před účinky mrazu. Stejně dobře bude fungovat i lehké zakrytí chvojím.

Ořechokřídlec se bude v zahradě vyjímat jako solitérní dřevina ve skalkách, štěrkových polích, trávnících nebo skupinách trvalek. Méně vhodné je umístění do živého plotu, protože časněji rašící rostliny by jej utlačovaly a bránily dostatku světla a slunce, které jsou předpoklady pro bohaté kvetení. Pokud po odkvětu nebudeme seřezávat odkvetlé výhony, může se ořechokřídlec rychle šířit samovýsevem. Jiným způsobem množení je řízkování v červnu.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

19

říjen

Svátek má Michaela

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro podzimní výsadbu růží.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:31

17:02

05:44

17:22

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner