Rostlina měsíce

Rozchodník nádherný

Sedum_spectabile_P1210553Pěstuje se nejen pro svůj atraktivní vzhled po celé vegetační období, ale také proto, že patří k nejodolnějším trvalkám s minimálními nároky na stanoviště. Řeč bude o rozchodníku nachovém (Hylotelephium spectabile), který patří spolu s rozchodníkem nachovým (Hylotelephium telephium) k nejznámějším vysokým rozchodníkům z rodu Hylotelephium (starší, souhrnné pro označení mnoho různých forem rozchodníků je Sedum).

 

Pestrý po celý rok

Sedum_spectabile_Herbstbreude_P1240905Rozchodník nádherný (Hylotelephium spectabile) je 30-40 cm vysoká trvalka vzpřímeného růstu. Má masité, dužnaté listy, stonek i části květenství. Během vegetačního období prochází výraznými barevnými změnami a jeho krásu si můžeme užívat od jara až do hlubokého podzimu – na jaře a v první polovině léta tvoří dekorativní dužnaté listy, koncem léta zelená poupata, která se po celý podzim barví v různých tónech růžové až červené barvy. Konec podzimu promění listy do žluté barvy a pokud nenapadne těžký sníh, budou uschlé květní stvoly zdobit trvalkový záhon až do jara.

 

Barevné i bez květů

rozchodnk_P8240070Barva olistění se mění v závistlosti na kultivaru, odvozených od rodu Hylotelephium. Najdeme zde rozchodníky s mléčnými až sivými listy, modravě zelenými či se světlejším lemem. Některé odvozené kultivary vynikají listy s nádechem pískové, nachové, purpurové, jiné jsou zbarvené do temně vínově zelené. Variabilita této rostliny je nesčetná a šlechtitelé přicházejí stále s novými barevnými kombinacemi nejen listů, stonků, ale i květů.

 

Nejlépe na suchu

Rozchodník nádherný patří k tučnolistým rostlinám. Jeho masité stonky a listy, které shromažďují velké množství vody, mu umožňují přežít i nejnáročnější stanovištní podmínky. Bez potíží snese sluneční úpal, miluje suché, propustné půdy, je otužilý a spolehlivě mrazuvzdorný. Kvete téměř až do zámrazu.

Rostliny ke svému růstu potřebují jen málo živnou půdu, hnojíme jen velmi zřídka, k výsadbě postačí přidat písčitému substrátu trochu čerstvě vlhké zahradní půdy nebo dobře uleželého kompostu.

 

P9020042Uplatnění

Velmi dobré uplatnění nachází na záhonech a skalkových skupinových výsadbách, na vyvýšených záhonech, i v nádobách. Velmi dobře zaplňuje prázdná místa, kde se rozrůstá v pravidelných trsech.

Na květinovém záhonu vyniká spolu s jinými trvalkami, milujícími slunce DSC00709a méně častou zálivku. Takovými rostlinami jsou modré ostrožky, vysoký a nenáročný žlutě až zlatavě kvetoucí zlatobýl, fialově stříbrná šanta kočičí, půdopokryvné čistce či půvabně modře kvetoucí ořechoplodec. Podzimní sonáty rozehraje rozchodník s omějem, vysokými hvězdnicemi, listopadkami a samozřejmě okrasnými trávami.

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

2017

19

říjen

Svátek má Michaela

Dny Vah při ubývajícím měsíci jsou vhodné pro podzimní výsadbu růží.

Zvěrokruh

Po celý den je Měsíc ve znamení Vah

vychází

zapadá

06:31

17:02

05:44

17:22

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner