Fauna na zahradě
Žáby a žabí zahrádky
Užitečná, krásná a také trochu záhadná stvoření jako jsou žáby a ostatní obojživelníci rozhodně patří do každé zdravé zahrady. Podpořme je a vytvořme žabí zahrádku! V evropské historii popisovány jako nestvůry, ohavné a slizké, používané k různým kacířským rituálům. Přitom ve starověkém Egyptě byla žába zobrazením bohyně plodnosti a úrodnosti. V Číně je zase žába spojována s vlastnostmi podnikavého a bohatého člověka.
Citliví obojživelníci
Žáby jsou na seznamu ohrožených a legislativou chráněných živočichů. Vlivem používání chemie v zemědělství a zahradničení tito citliví živočichové stále mizí. Přitom jsou žáby výjimečně užitečné, a pokud je máme na zahradě, nemusíme se bát slimáků ani přemnožení hmyzu. Obojživelníci jsou součástí každé zdravé zahrádky. Je na čase, abychom jim otevřely dveře i srdce a přivítali je v naší zahradě. Přispějeme možná i k zlepšení žabí populace.
Jak by žabí zahrada měla vypadat?
Žáby milují vlhko a stín. Ideální pro ně jsou lesní či stinné partie zahrady s potokem či jezírkem, ve kterém však nežijí ryby (ty se totiž živí pulci). Důležité jsou mělké zatopené břehy jezírka, kde se žáby rozmnožují a později se zde vyvíjejí pulci v mladé žabky.
Žáby dýchají nejen plícemi, ale také povrchem těla. Kůži mají kvůli dobré látkové výměně s okolím velmi citlivou. Pokud chceme mít žabí zahradu, vyvarujme se používání chemie. Zkusme nějaké biologické či více přírodní způsoby ochrany. Touto přírodní ochranou může být podpora druhové rozmanitosti, kdy máme v zahradě ptactvo, hmyzí domečky, obojživelníky, plazy (ještěrky a hady) ježka a podobně.
Velmi důležitou (ale pro mnoho lidí velmi nelehkou) zásadou je nechat zahradu podléhat svému přirozenému cyklu v průběhu roku. Tak například spadané listí může zůstat ležet na zemi jako přírodní a zdravý mulč (odklízíme pouze to napadené), nebo také jako zimní úkryt pro žáby.