Fauna na zahradě
Páskovka keřová
Zatímco slimáky považuje snad každý za hlavní nepřátele zahrady, k drobným pruhovaným šnečkům jsou zahrádkáři spíše shovívaví, přestože dokážou zeleninu i okrasné rostliny také viditelně poškodit. Páskovka keřová (Cepaea hortensis) je pěkně zbarvený plž s výraznou kresbou ulity, která je hnědě žíhaná, kulovitá, na pólech stlačená. Některé páskovky jsou i žluté, oranžové, hnědé až do červena, s hnědými či bílými pásky.
Můžeme najít i jedince, kteří jsou zcela bez pásků, nebo je mají spojené. Jejich ulita má pak nahnědlou či úplně hnědou barvu.
Páskovka keřová, malý křehký plž s tenkostěnnou, pravotočivou ulitou, je asi nejhojnějším celoplošně rozšířeným druhem plžů na našem území. Zdržuje se na vlhčích, stinných místech zahrady, na lesních pasekách, ve vlhkých smíšených lesích a křovinách. Živí se rostlinnou stravou - často ji najdeme na zelenině, čekance, salátech a podobně. Přes den se schovává pod různým přírodním materiálem, na zahradách například pod deskami, kde bývá ve větším množství. Přezimují různě staří jedinci, většinou také ve větších skupinkách.
Páskovky patří mezi hermafrodity - každý jedinec má samičí i samčí pohlavní orgány, vajíčka kladou do půdy.