Fauna na zahradě
Skorec vodní
Skorec vodní (Cinclus cinclus) je ptákem horských bystřin, ale když přijde zima a horské potoky zamrznou, tak jej můžeme potkat i v nížinách. Výjimečný je svým způsobem života. Potravu získává výhradně pod vodou, potápěním i chůzí po dně potoků a to i za největších mrazů. Skorec vodní je o něco menší než špaček, má tmavě hnědé zbarvení, výraznou bílou náprsenku a velmi krátký ocas. Je stále v pohybu, rychle pobíhá po březích, po mělčinách i pod vodou a mezi kameny loví vodní hmyz a jeho larvy.
V těchto dnech se s ním můžete setkat například i ve Zlíně u říčky Dřevnice. Objevit ho však můžete i na dalších ne zcela zamrzlých potocích v podhůří. Podmínkou je čistá voda s dostatkem vodního hmyzu.
S přicházejícím jarem se skorci vodní opět vrátí do hor, kde hnízdí a vychovávají mláďata. Jejich hnízda mají kulovitý tvar a bývají umístěna v nepřístupných místech nad vodní hladinou. Občas jsou ukrytá i za vodní stěnou pod jezy a skorci k nim proletují skrz proudící vodopád.
Pod vodou využívá skorec svých silných křídel, na jeden ponor zde pak vydrží průměrně 5–10 sekund, ačkoli jsou známé i ponory třicetisekundové. Při potopení má uzavřené nosní nozdry a oči chráněné průhledným třetím očním víčkem, známým jako mžurka. Létá jen nad vodou. Často sedává na balvanech, někdy usedá přímo do vody, často se brodí v mělčinách.
Zdroj: Moravský ornitologický spolek