Fauna na zahradě
Jak zabránit jiřičkám ve stavbě hnízda
U většiny druhů platí obecně, že ptáci se vracejí na stejná místa, kde hnízdili v předchozích letech. Pokud si najdou nějaké nové hnízdiště, tak to může být z důvodu vhodné dostupnosti potravy v okolí, zániku starého hnízdiště atd. O hnízdění jiřiček se uvádí, že nejlépe mu lze zabránit odstraněním současných hnízd a zavěšením fáborků na všechna místa, kde by jiřičky mohly hnízdo stavět. TENTO ZÁSAH JE ALE MOŽNÝ AŽ PO VYHNÍZDĚNÍ, po odletu ptáků na zimoviště (od října do února).
Jinak byste se dostali do konfliktu hned s několika zákony (ochrana přírody a krajiny, týrání zvířat...). Pokud však toto nezabírá, tak je třeba vyzkoušet něco jiného, např. jiřičky si nepostaví hnízdo tam, kde jsou hodně zaoblené hrany.
Především bychom se ale přimlouvali za to, abyste zvážili, zda se skutečně chcete jiřiček zbavit. V době, kdy vlaštovek i jiřiček stále ubývá, byste spíš mohli být hrdí, že se jim líbí právě u vás. Uznáváme, že hnízdící jiřičky dokáží prostor pod hnízdem dost znečistit, to lze ale řešit nejlépe umístěním prkénka pod hnízdo (lze provést i v průběhu hnízdění).
Zdroj: Česká ornitologická společnost