Fauna na zahradě
Zbytečný strach z vos
Také nad odpolední kávou s něčím dobrým na zub máváte zběsile rukama a snažíte se odehnat vosy, které se kdovíodkud objeví na terase, zrovna když vy si chcete vychutnat pohodové odpoledne? Život tohoto obtížného hmyzu je přitom nejen zajímavý, ale i poměrně tvrdý, takže chvilku přemýšlejte, než si dojdete domů pro plácačku na mouchy...
Známé vosí hnízdo objevíme často na půdách, ve štěrbinách, dutinách stromů, méně často v dutinách pod zemí. V jedné kolonii mohou žít až dva tisíce jedinců. Přezimuje pouze oplodněná královna, která po probuzení začátkem jara zakládá novou vosí kolonii. Do postavených buněk klade vajíčka, z nichž se vyvíjejí nedospělé samice – dělnice, které nemají vyvinuté pohlavní orgány a nemohou se rozmnožovat. Jejich úkolem je péče o hnízdo a krmení larev, které se líhnou z dalších vajíček kladených královnou. Vylíhnuté samičky přezimují, aby na jaře příštího roku založily novou kolonii, zatímco samci a dělnice s prvními mrazy umírají.
Život vosích dělnic není žádný med. Od rána do večera pátrají po různém hmyzu (mouchy, mušky, komáři, moli) a nosí ho do hnízda, aby nakrmily mladé larvy. Krátce před svou smrtí, právě na podzim se často dostávají do konfliktu s člověkem. Přitom jim nejde o nic jiného než pochutnat si na něčem sladkém. Zatímco potomstvo potřebuje pro svůj vývin potravu bohatou na proteiny, dospělé dělnice mají rády sladké – a přivádějí osazenstvo nad odpolední kávou přímo k šílenství. Strach je ale neopodstatněný, pokud se dokážeme ovládnout a zachovat chladnou hlavu.
Přehnané obavy
Vosy patří k neoblíbenému hmyzu vrcholného léta. Strach z nich ale být často přeceňován a naopak jejich prospěch přehlížen – dokáží nás zbavit velkého množství hmyzu, především much.
Kdo netouží po vosí společnosti, může zkusit jako prevenci umístit na stůl s jídlem keřík bazalky nebo rozpůlený citron s hřebíčkem napíchaným do dužiny. Toto aroma vosy odpuzuje, zatímco přilákat je může nejen sladká vůně, ale i parfém nebo modré, žluté či bílé oblečení. Vosí agresivitu podněcuje kromě prudkých pohybů také například ventilátor – považují je za nebezpečí a útočí.
Protože vosy často lákají nápoje a do tekutiny často spadnou, je třeba se mít při popíjení na pozoru: pijte pouze ze širokých sklenic nebo hrnků a před každým napitím se přesvědčte, zda na povrchu neplave vosa. Nepijte z lahví ani plechovek, případně použijte slámku.
Jak vosy nejlépe odlákat? Zkuste jim prostřít vosí stolek se zbytky marmelád, medu nebo sladkých nápojů.
A závěrečné doporučení: pokud někde na zahradě nebo na půdě objevíte vosí hnízdo a nebude vám zrovna překážet při každodenních činnostech, zkuste si ho nevšímat a nechte vosy žít.