Fauna na zahradě
Zimní spáči
S poklesem teplot se mnoho živočichů ukládá ve své skrýši, noře či doupěti k zimnímu spánku, upadá do stavu zvaného hibernace.Mnoho živočichů přečkává chladné zimní období v bezpečí svého doupěte ve stavu, při kterém poklesnou životní funkce na minimum. Proces, při kterém se zpomalí dýchání, sníží se činnost srdce a krevního oběhu, teplota těla klesne až na 2 - 3 °C, označujeme jako hibernace. Tento zimní spánek je přirozenou obranou před nepříznivým počasím. Živočichové spí hlubokým spánkem s minimálními krátkými přestávkami až do příchodu jara.
Není zimní spánek jako zimní spánek
Někteří živočichové, například jezevec, patří mezi nepravé zimní spáče. Zimu přečkávají v nepřetržitém, ale běžném spánku. Živí se z vytvořených tukových zásob, které nashromáždili přes teplé období roku a které jsou zárukou jejich přežití.
Praví spáči jako sysel, ježek nebo plch, vlivem nízkých teplot hibernují. Za tohoto stavu nepřijímají potravu, dokonce nepijí. Srdce sysla bije s šestkrát nižší frekvencí, plíce vydechnou pouze dvakrát za minutu. Nepraví spáči jsou většinou šelmy, praví spáči drobní živočichové a hlodavci. Svišti dokážou spát bez probuzení až do jara. Probouzí se, pokud denní teplota vzduchu vystoupí na 12 °C.