Fauna na zahradě
Strakapoud velký
V zimě k nám do zahrad zalétá výrazně zbarvený opeřenec. Navštěvuje hlavně ovocné sady a zahrady, aby doplnil stravu o zbylé plody.
Strakapouda na zahradě určitě nepřehlédneme. Má výrazně červeně zbarvené bříško a část pod ocasním peřím. Sameček má také výraznou červenou skvrnu na týle, zbytek těla je černo-bíle skvrnitý. Dalším výrazným znakem je jeho mohutnost, měří něco kolem 20 cm a váží asi 70 - 90 gramů.
Je velmi dobře přizpůsobený životu na stromech. Díky velkým prstům s drápy výborně šplhá a dobře se také dokáže na kmenech stromů udržet.
Potrava
Podobně jako datel svou potravu získává ze dřeva stromů. Silným údery zobákem o kmen se lehce dostává k larvám dřevokazného hmyzu, jinak sezobne, co na stromech najde – pavouka, mravence, v letním období nás tak dokonce zbavuje i mšic. V zimním období si jídelníček zpestřuje semeny, bobulemi a jinými chutnými plody, které hledá v parcích a zahradách.
Strakapoud, tak jako jiní ptáci v zimě, vyhledává zavěšená krmítka a lojové směsi. Pochutnají si také na zavěšeném jablku nebo větších semenech či oříšcích.
Signál zanedbané péče
Strakapouda ani jiné podobné druhy ptáků, které do stromů vyklovávají otvory, nelze považovat za škůdce. Naopak jsou chápáni jako lékaři stromů, protože jsou signálem, že s dřevinami něco není v pořádku. Zdravých stromů si žádný pták nevšímá, protože na nich neobjeví žádnou potravu. Jestliže tedy ve ztichlé zimní zahradě uslyšíme tlukot zobáku do kmene, nejdříve strom prohlédněme, zda není přestárlý, uschlý či napadený dřevokazným hmyzem.