Fauna na zahradě
Postavte si hadník
Marně bojujete na zahradě s myšmi, hraboši, hryzci a podobnými škůdci? Postavte si hadník a přestěhujte je k sousedům!
Hadník je přirozeným a k přírodě šetrným přístupem k boji se škůdci. Základem této filosofie je logická úvaha, že přirozenými nepřáteli hlodavců jsou plazi. Hadník jim vytvoří pohodlné obydlí po celý rok, princip kompostu zajistí potřebné teplo k líhnutí a přečkání zimního období. Plazi hlodavce najdou všude, vyženou je z děr a úkrytů.
Co je to hadník?
Hadník je líhniště hadů, slepýšů a ještěrek. Staví se podobně jako kompost - z drátěného pletiva nebo dřevěných planěk postavíme ohrádku o rozměrech 2 x 2 x 1 m, tedy o asi objemu 4 m3. Dbáme jen, aby strany hadníku nebyly uzavřené, mezi jednotlivými plaňkami necháme prostor.
Základem je vrstvení
Na dno klademe první vrstvu z větviček, můžeme použít suché i čerstvé, klacíky i větší větve. Na větvičky položíme papír, balicí nebo novinový, lepenku, apod. Na papír naklademe další vrstvu větví a na ni znovu papír. Na tento „pevný" základ můžeme začít vrstvit různé přírodní materiály, organické odpady, jako zbytky z kuchyně, plesnivé seno, shnilé ovoce, vytrhaný plevel, různé části rostlin, ořezané v tomto období ze dřevin i bylin, dřevěné piliny dokonce i textil, jako je přírodní bavlna, len, nebo konopí. Na tuto vrstvu přijde znovu papír, větvičky a papír. Takto vše opakujeme až do úplného naplnění.
Rok čekání a přidávání
Po vytvoření hadníku, takového našeho kopečku všeho důležitého, co jsme na zahrádce i doma našli, minimálně rok čekáme, až vše sesedne. Během procesu sesedání můžeme také přihodit další vrstvy a doplnit tak výšku. Za rok až dva se dočkáme prvních vajíček užovek, užovky hladké nebo obojkové a ten samý dáme sbohem všem hladovým hlodavcům, kteří se raději dalekým obloukem naší zahrádce vyhnou.
Foto a více informací na www.veronica.cz