Fauna na zahradě
Třásněnky
V zimním období nás mohou vlivem suchého a teplého klimatu v interiéru potrápit třásněnky. Běžně se vyskytují jak v bytě, tak ve vytápěném skleníku.
Drobné mušky s jemnými třásněmi na konci křídel v zimě obtěžují naše pokojové rostliny, v létě napadají skleníkové i venkovní plodiny. Třásněnky se velmi dobře množí v suchém a teplém prostředí. Samotné napadení tímto škůdcem není až tak závažné, jako jsou nebezpečné virózy, které třásněnky přenášejí. Do listů propíchaných od třásněnek se také často dostává infekce plísňovým onemocněním. Proto je třeba rostliny průběžně kontrolovat, všímat si vizuálních změn v barvě listů a celkového chování rostliny.
Důležitá je prevence
Třásněnky na listech zanechávají šedo-bílé tečky. Listy vytvářejí pigmentaci, jsou pokryty stříbrnou mozaikou. Rostlina následkem poškození zpomaluje či zastavuje svůj růst.
Nejdůležitější součástí ochrany rostlin je prevence, tj. správná zálivka, snižování teploty ve skleníku, zvlhčování vzduchu, mlžení rostlin, kontrola při zálivce.
Chytře na třásněnky
Pokud si všimneme popsaných příznaků, rostliny co nejdříve oddělíme od ostatních, abychom zabránili volnému množení škůdce. Napadené rostliny můžeme omýt mýdlovou vodou, která třásněnky částečně zadusí. Omývání ještě několikrát opakujeme v intervalu asi 14 dnů.
Na třásněnky můžeme zaútočit biologicky. Na silněji napadené rostliny platí dravý roztoč rodu Amblyseius cucumeris, který se živí přednostně třásněnkami. Lze ho zakoupit ve specializovaných obchodech. Na rostliny zavěsíme zakoupený štítek s 5000 roztoči, kteří veškeré třásněnky zlikvidují.