Fauna na zahradě
Krtek – škodí nebo pomáhá?
Trápí vás kopečky vyzdvižené zeminy? Přichází na vás mdloby, jen se na milou zahradu podíváte? Nezoufejte, krtek není nic, s čím bychom se měli trápit.
Malé milé zvířátko
Krtek obecný má zavalité, asi 12 cm dlouhé, tělo, pokryté černohnědou srstí. Má krátké nožky a mohutné, k hrabání dobře vyvinuté přední tlapky. Jsou ohnuté do stran kvůli snadnému odhrnování zeminy a opatřeny dlouhými drápky. Naopak jeho oči jsou vyvinuté málo, rozeznává pouze světlo a stín a také pohyb.
Krtek žije pod zemí, kde si hloubí síť chodeb a shromažďuje v nich nalezenou či ulovenou potravu na období klidu. Živí se především bezobratlými živočichy, hmyzem, žížalami, plži, loví ale i žáby a dokonce myši.
V březnu až dubnu samice rodí slepá a zcela holá mláďata, která po několik týdnů pouze sají mateřské mléko, po třech týdnech již vidí. Dospívají v druhé polovině prvního roku a následující jaro mají vlastní mladé.
Kopečky zeminy, všem zahradníkům důvěrně známé krtince, jsou vedlejším produktem činnosti tvora, který se živí mnohými škůdci zahradních rostlin i plodin. Jeho cesty občas přetnou kořenový systém některých rostlin, proto je dobré půdu přimáčknout nohou zpět.
Krtek se živí vším živým v půdě, červy, larvami škůdců rostlin, ale také otravnými slimáky. Za takovou službu nějaké ty krtince poučeně přišlápneme a možná si řekneme: naše půda je čistá a zahrada je zdravá. Díky, krtku!