Fauna na zahradě
Na slimáky s kachnami
Už máte nakoupené modré granulky? Ne? Tak to letos zkuste jinak – biologicky! Proti zákeřným slimákům totiž příroda vymyslela úžasnou zbraň – kachnu indického běžce.
Nejúčinnější zbraň vymyslela příroda sama
Indický běžec se stal v posledních letech velmi populárním zvířetem zejména proto, že je přirozeným nepřítelem všude přemnožených slimáků a plzáků. Při jejich silné invazi musíme do zahrady neustále vpravovat chemické a k přírodě ne moc šetrné prostředky, což asi není přáním příznivců zdravé zahrady. Výjimkou jsou přírodní produkty od společnosti Neudorff, jejichž výrobce vsadil na přípravky na čistě přírodní bázi. U nich nás může odradit snad jedině vyšší cena, ale ne každý si může dovolit chovat přirozeného predátora této havěti – indického běžce.
Likvidace vajíček = záruka úspěchu
Kachna indický běžec se živí mimo jiné všemi stádii slimáků – od vajíček po dospělce. Je velmi zábavné sledovat, jak svými zobáky prozkoumávají každý kout v zahradě a hledají jak dospělce tak různá vývojová stádia. Pochutnávají si zejména na vajíčkách a menších jedincích, ale neuteče jim ani ten největší plzák. Nemůžeme si však myslet, že si domů přivezeme pár kachen a za týden je po slimácích. Stejně jako se nerozmnožili za 14 dní, ale trvalo to, musíme dát běžcům čas, aby si všechny škůdce našli.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že na zahradě cca 2 500 metrů čtverečních zlikvidovali 4 běžci slimáky za rok. Je nutné jim v tom ale také trochu pomoci. To znamená pravidelně sekat trávu. Umožnit jim přístup všude. Svým zobákem na dlouhém krku prozkoumají každý kout zahrady a téměř s jistotou vytáhnou ze škvíry dospělého nebo mladého plzáka. Tak postupně všechny zlikvidují. Nemusíme se přitom bát, že by rostliny nebo zahradu zničili. Indický běžec je velmi lehké plemeno kachen, které se pohybuje s lehkostí a jeho šlápnutí do záhonu ničemu neublíží. Výjimkou je salát, mangold a křehká listová zelenina, kterou kachny milují.
S likvidací slimáků jim můžeme pomoci i tím, že nebudeme za každou cenu zahradu zbavovat jakéhokoli materiálu. To znamená, že pokud někde v koutě založíme skládku listí, odřezků, klacků, kam se může schovat ježek, slepýš a další přirození predátoři slimáků, jejich výskyt tím můžeme také omezit. Je také důležité si uvědomit, že indický běžec nemůže žít jen ze slimáků, potřebuje samozřejmě běžnou stravu pro kachny.
Zdroj: www.indickybezec.cz