Fauna na zahradě
Babočka paví oko
Kolem vřesů a právě rašících jahodníků poletoval jeden z prvních motýlů, byla to babočka paví oko. Vyhřívala se na slunci, jakoby žádná zima ani nebyla.
Každý asi ví, jak babočka paví oko (Inachis io) vypadá. Je to jeden z nejhojnějších motýlů, jaké na zahradě můžeme spatřit téměř během celého roku. Jak je to možné?
Babočka paví oko má totiž dvě generace, jednu jarní a druhou podzimní, obě generace se během léta překrývají. Generace rodící se na jaře žije do pozdního léta, podzimní generace přezimovává.
Babočka paví oko se nevyskytuje jen zahrádce, ale poletuje i v otevřené krajině, na loukách a pastvinách, polích i lesích. Na jaře se babočky vlivem slunečních paprsků právě probouzí ze stavu hibernace, aby se rozmnožily.
Samičky kladou svá vajíčka na spodní stranu listů rostlin, které budou živit housenky. Bývá to nejčastěji porost kopřivy dvojdomé (Urtica dioica), ostružiníku (Rubus fruticosus), oblíbenou rostlinou je také chmel otáčivý (Humulus lupulus). Ke kuklení housenky používají starou zeď, skalku, nebo jiná jarními slunečními paprsky vyhřívaná místa.