Fauna na zahradě
Květopas jabloňový
Celkem roztomilé zviřátko způsobuje, že poupata jabloní a hrušní nerozvétají, ale zasychají. Tento malý tvor tak ovlivňuje násadu plodů a snižuje úrodu.
Jak škodí
Hlava květopasa je protažena v dlouhý nosec, kterým samice napichuje poupata a do nich klade oplozená vajíčka. Larva poškozuje žírem poupata, květ se nevyvíjí a zasychá. V zapečeném květu se larva zakuklí. Květopas napadá hrušně a jabloně. Existuje také květopas jahodníkový, který napadá jahodníky a maliníky. Mladí brouci se živí mladými listy a do plodů vykusují jamky. Dospělí brouci přezimují za kůrou stromů nebo ve spadaném listí.
Květy jako zapékané
Tak zvané zapečené květy způsobuje brouk z čeledi nosatcovití (Curculionidae), květopas jabloňový. Jeho drobné tělo měří 3,5 – 4,5 mm, je opatřeno štítem a krovkami, hnědočervené barvy, hustě porostlé tmavšími a světlejšími chloupky.
Biologická ochrana
Larvy květopasů jsou napadány četnými druhy lumků a lumčíků, predátory v říši hmyzu. Napadené části rostlin odstraňte, listí shrabejte, vše zkompostujte. Na květopasy vyzrajete, pokud kmen opatříte lepivým límcem. Annelore a Sussane Brunsovy doporučují ošetření rostlin čajem z vratiče.