Fauna na zahradě
Včelstvo a včelaření
Stále slyšíme, jak mizí včely, ztrácí se nejcennější opylovači, mizí ze zahrad, parků, luk i strání. Včelky přitom můžeme sami chovat.
Proč chovat včely?
Dříve bylo běžné, že se lidé na venkově věnovali včelaření. Člověk si časem divoké včely ochočil a ty mu pak za jeho péči přinášely množství cenných surovin.
Tito živočichové jsou odvěkými společníky člověka. Opylují nesmírné množství rostlin, které se díky včelstvu mohou rozmnožit a poskytnout dobrou úrodu. Včely nám přitom nadělí čas od času výživný a nesmírně zdravý med, vosk na svíce, propolis a mateří kašičku pro zdraví.
Základní podmínky pro chov včel
Včelám vyhovuje orientace úlu na jihovýchod, výhřevné místo s ranním sluníčkem. Důležité je také zajistit včelám neomezený přístup k vodě. Pokud nemáme studánku, jezírko nebo potok, stačí instalace pítka poblíž úlu. Úl umístíme na zahradě nebo v krajině dál od domu, abychom včelstvu i sobě zajistili dostatek klidu.
Pár rad do začátku
Nejprve je dobré prostudovat poučnou literaturu. Také můžeme prohledat internet. Pokud se zaregistrujeme v Českém svazu včelařů, dostaneme časopis se spoustou důležitých rad. Včelky můžeme odkoupit od včelařů. Některé včely jsou mírné a jiné zase útočné – záleží na včelí matce (královně).
Existuje mnoho návodů na sestavení včelího úlu. Velmi pěkně popsaný úl typu Optimal, najdete na:
http://elektromont.webzdarma.cz/Hobby/Vcely/Optimal/optimal.htm
Další užitečné info na stránkách:
http://vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/jak-zacit-vcelarit