Fauna na zahradě
Ještěrka obecná
Na vyhřáté skalce mezi kameny a skalničkami lze pozorovat ještěrku obecnou. Samečci mívají na bocích svítivě zelenou kresbu, samičky jsou méně nápadné, hnědé.
Drobný plaz
Ještěrka obecná měří asi 20 cm. Její tělo je pokryto šedohnědou kresbou s bílými či tmavohnědými až černými skvrnami. Samec je na rozdíl od samičky na bocích, „od hlavy až k patě" zářivě zelený. V přírodě se také nachází barevná obměna, kdy můžeme občas zahlédnout samečka s oranžovo-červeným pruhem na hřbetu.
Kde na ještěrku narazíme
Ještěrka obecná (Lacerta agilis) se na jaře budí ze zimního spánku, který přečkala v bezpečí, pod kořeny stromů. Od dubna se ráda zdržuje na sluncem vyhřátých místech, na staré zdi, mezi kameny, na travnatém svahu, na louce, mezi uloženým dřevem, apod.
Ještěrka je aktivní přes den, nejvíce však ráno a večer, kdy se pouští za potravou. Živí se veškerým hmyzem, který v zahradě najde, loví především pavouky, mouchy, ale také různé brouky, kobylky a jiné.
Ještěrka v zahradě
Ještěrka obecná se rozmnožuje v dubnu až v květnu. Samička vyhrabe mělkou jamku v zemi, do které naklade vajíčka a ty pak dobře zahrabe. Asi v polovině července se rodí malé ještěrky. Mláďata často přezimovávají pouze pod hromádkou listí, větviček a jiných zahradních cenností. Ještěrka obecná je zákonem chráněná.