Fauna na zahradě
Rosnička zelená
Přísně chráněné, krásné a nesmírně užitečné obojživelníky uctíme v zahradě jen zřídkakdy... opak může být pravdou!
Chráněná žabka
Rosnička zelená je přísně chráněným druhem žab. Kvůli klesajícímu počtu močálů a drobných tůní na našem území a znečištění vody je těchto drobných žabek čím dál méně. Obojživelníci velmi citlivě reagují na jakékoliv změny prostředí. Rosničkám vyhovuje mělká stojatá voda, společenstvo vodních rostlin a pobřežní křoviny. Také možnost migrovat je důležitá. Žabky se stahují před přezimováním dále od vody, pod kořeny stromů apod. Na jaře se vrací zpět k vodě, kde se rozmnožuje a chytá potravu.
Poznávací znaky rosničky
Rosnička zelená je velká jen 48 mm. Má sytě světle zelené tělo s tmavším proužkem vedoucím od nosu přes oko, až na zadní konec těla kde je zakončen kličkou. Břišní část má šedavě žlutou.
Rosnička má schopnost měnit barvu svého těla. Můžeme tak najít rosničku hnědavou, tmavošedou, olivově zelenou či dokonce okrově zbarvenou. Má štíhlé končetiny s drobnými přísavkami, které ji umožňují dobře šplhat. Odtud latinský název – v přesném překladu rosnička stromová (Hyla arborea). Díky přísavkám ji můžeme pozorovat přitisklou na listu rákosu či orobince nebo také ve větvích vrb, na listu leknínu apod.
Proč je dobré mít na zahradě obojživelníky?
Mezi obojživelníky obývající vodní biotopy jezírek a tůní patří především žáby. Nejčastěji se u nás vyskytují ropuchy, skokani, kuňky a také rosničky. Žáby se významně podílejí na hygieně zahrady a zdraví vody v jezírku. Živí se bezobratlými živočichy, létajícím, ale protivným hmyzem, ale také pavouky.
V dubnu kladou do vody vajíčka, ze kterých se líhnou pulci. Ti se živí planktonem, řasami a nálevníky, filtrují a čistí vodu v jezírku.
Pokud patříte mezi ty šťastné, kteří naleznou ve vodě pulce, nezapomeňte vypnout automatické čištění vody, aby nedošlo k jejich úhynu.