Fauna na zahradě
Kouzelné slavičí trylky
Snad každý někdy slyšel za teplých nocí slavičí zpěv. Slavík obecný (Luscinia megarhynchos) je celkem nenápadný ptáčkem, zato s neobyčejným hlasem. Pták opěvovaný umělci a vyskytující se v mnoha lidových písních patří dnes mezi ohrožené druhy. V Česku se vyskytuje od dubna do září, každoročně putuje na své zimoviště do jižní Afriky. U nás je chráněný zákonem, jeho populace v ČR je odhadována na 6–12 000 hnízdících párů. Extrémně ohrožený je například ve Velké Británii.
Ze života slavíka
Slavík je drobný ptáček, patřící do skupiny pěvců. Měří kolem 15 cm. Peří na hlavě, zádech a křídlech má rezavohnědou barvu, bříško má bělavé. Slavík obecný se vyskytuje se v lesích, parcích i zahradách. Hnízdí od května do června, svá hnízda si staví z klacíků, listí na zemi, často mezi hustými keři. Samice klade 4–6 vajec hnědé až nazelenalé barvy. Mláďata hnízdo opustí asi po 11 dnech, s rodiči ale ještě zůstanou další dva týdny. Slavík se živí hmyzem, který loví většinou za letu. Slavíka poznáme podle krásného zpěvu flétnových tónů a hlasitého tlukotu.
Když tlučou slavíci...
Slavík je náš nejznámější pěvec. Jeho zpěv je různorodý, chvílemi zpívá ve flétnových tónech, potom vydává silný tlukot, za chvíli zase hvízdá nebo jakoby kloktá. Slyšet můžeme zpěv samečků slavíka na jaře, když utichnou ostatní ptáci a ztiší se okolí. Pak jsou slyšet pozdě večer a před svítáním melodické slavičí tóny. Když slavík zpívá, obvykle ho nevidíme – zpívá někde ukrytý v keři; jen výjimečně si vybere při zpívání otevřená místa.