Jak se co dělá
Jak se sbírá jmelí
Jmelí je symbolem Vánoc a štěstí. Tato rostlina má ale i praktické využití. Proč se traduje, že darované jmelí nosí štěstí? Možná proto, že jmelí má nesmírné léčivé účinky. Nebo proto, že roste vysoko v korunách stromů a člověk téměř riskuje život, aby je nasbíral. Mytologie hovoří o rostlině, která je obdařena kouzelnou mocí uzdravovat a přinášet štěstí. Už Keltové jmelí používali k vyhánění démonů a léčitelství. Droga připravená z listů snižuje krevní tlak a zabraňuje krvácení. Uplatňuje se i jako protikřečový prostředek při epilepsii, chorobách nervového systému, při bolestech hlavy, arterioskleróze, artróze či chronických onemocněních kloubů.
Co je to jmelí?
Jmelí je poloparazitický stálezelený polokeř. Roste na větvích listnatých i jehličnatých stromů, přichyceno pomocí tzv. haustorií - savých orgánů podobajících se kořínkům. Haustorie prorůstají kůrou, pak se napojí se na cévní systém stromu. Kvete v období března až května, plodem je bílá až žlutozelená bobule. Areál jeho rozšíření zahrnuje Evropu až po jih Skandinávie. Dále roste ostrůvkovitě v rámci mírného pásma také v Asii a na severu Afriky.
Způsob sběru
Jmelí se od nepaměti sbírá pro své léčivé účinky. Sbírají se buď celé větvičky, nebo lépe jen samotné listy, vždy však bez plodů. Listy se suší při teplotě do 45 °C. Z nejkvalitnější se považuje jmelí z jabloně, hlohu, dubu nebo borovice. Naopak by se nemělo používat jmelí z topolu, které vykazuje vysokou jedovatost. Jmelí, které je užíváno k léčbě krevního tlaku, se sbírá v listopadu, prosinci a březnu. Pro léčbu jiných chorob je sběr možný kdykoliv.