Jak se co dělá
Odvodnění a drenáž na zahradě
Shromažďuje se u vás v některých místech na zahradě voda? Rádi byste ji smysluplně využili? Voda je velmi vzácná, životadárná látka. Často jen proteče a ztratí se bez další recyklace v kanalizaci. Vodu ale můžeme pomocí jednoduchého systému sbírat a dále používat například k zalévání. Existují i systémy, které umožňují vodu používat jako užitkovou na nádobí nebo na umytí rukou. Přebytečnou vodu sbíráme v zásobníku, umístěného pod povrchem půdy. Vodu také můžeme shromažďovat v retenční tůni či uměle vytvořeném jezírku. Zde se sbírá voda, která naprší nebo steče z okolních pozemků. Voda v zahradě působí nejen esteticky, ale také příznivě na mikroklima zahrady. Otevřený retenční systém můžeme využít ke koupání a také k zalévání.
Konstrukce drenážního systému
Drenážní systém se skládá ze svodných drenážních trubek. Ty jsou perforované a často obalené filtry proti zanášení částečkami půdy. Trubky by měly být umístěné alespoň 30 cm pod povrchem. Pokládají se na štěrkové lože, které by mělo mít základy v nezámrzné hloubce (80-120 cm). Potrubí je dobré zasypat vrstvou hrubšího štěrku, aby se zlepšila filtrace a zamezilo ucpávání drenážních otvorů.
Nejprve pomocí kolíků vytyčíme celý systém. Jednotlivé trativody by mezi sebou měly mít vzdálenost v závislosti na charakteru půdy. V jílovité půdě děláme rozestupy menší, cca 8-11m, v propustnější půdě 11-14m.