Jak se co dělá
Jarní řez růží
Zlatice už rozzářila žlutými květy zahrady a parky, podle odborníků je vhodná doba k řezu růží. Růže se nemají řezat předčasně, i když na jaře začnou rašit brzo, jak jsme letos v nížinných oblastech zaznamenali už před měsícem. Teď teprve nastal správný čas.
Pečliví zahrádkáři zakracují na podzim jen příliš dlouhé výhony růží, aby předešli nebezpečí polámání větrem a sněhem. Celkový řez krátce před zimou však vhodný není, protože otevřené řezné rány se nemohou uzavřít a mráz může vnikat až do dřeně rostliny.
Pravidla pro řez zahradních růží
Záhonové růže se seřezávají na jaře na 3-4 očka, keřovité růže pouze prosvětlujeme a na pnoucích růžích odstraňujeme nevhodné výhony pro kvetení.
Všechny hnědnoucí výhony, které jsou poškozené chorobami, poraněním nebo mrazem, se seřezávají až do zdravého, uvnitř zelenavě bílého dřeva. Velmi tenké a slabé výhony odstraňujeme až k základu nasazení.
Hloubky řezu
Kdo růže silně seřezává a ponechává jen málo pupenů (tak zvaná očka), získá méně výhonů, ale výhony budou delší a silné. Pokud naopak řežeme jenom slabě, vyrostou nám četné, ale kratší výhony.
Vedení řezu
Řez se má vést asi 5 mm nad pupenem a mírně šikmo, aby dešťová voda mohla stékat od měkkého a velmi citlivého nového výhonu.
Pupen (očko), který při seřezávání výhonu zůstane nejvýše, má být obrácený směrem ven od vnitřku keře.
Správně řezané nízké růže vytvářejí bohatší olistění než neřezané. Více listů umožňuje větší produkci potřebných stavebních látek a tím i tvorbu většího množství květů.
Při pravidelném řezu myslíme také na hnojení
Pro přihnojení použijeme na jaře organická hnojiva, nejlépe uleželý hovězí hnůj, kompost nebo kopřivovou jíchu, která také působí jako prevence houbových chorob.
Zdroj: Publikace Zahrada, nakladatelství BETA