Jak se co dělá
Tykve k snědku i na okrasu
Tykve jsou velmi rozmanitou skupinou jednoletých rostlin. Dozrálé plody mají hmotnost 450g až 30kg. Povrch plodů může být hladký, bradavčitý nebo žebernatý, barvy zelené, krémové, modrozelené, žluté, oranžové nebo červené, často bývá pruhovaný a mění barvu během dozrávání. Velmi rozmanitý je i tvar plodů, a proto je rádi aranžujeme do dekorativních misek.Tykve jsou většinou mohutné plazivé rostliny s velkými listy; některé typy jsou keříčkové a kompaktní. Mladé i dozrálé plody se kuchyňsky upravují buď bezprostředně po sklizni, nebo i skladované. Nároky na klima, polohu a půdu mají tykve stejné jako okurky, vyžadují střední až vysokou hladinu dusíku.
Výsev a výsadba
Semeno před výsevem na noc namočíme, abychom urychlili klíčení. Podle odrůdy potřebují rostliny vzdálenost 2 až 3 metry. Pro mohutnější odrůdy připravíme jamky až 45 cm hluboké a 60 cm široké. Brzy po výsadbě přihnojujeme univerzálním hnojivem. Výhony můžeme navádět do kruhu kolem středu rostliny a stonky přichycujeme k zemi ohnutými dráty nebo rostliny pěstujeme na opěře, např. na trojnožce, která musí být ovšem vzhledem k mohutnosti rostlin značně pevná.
Chceme-li vypěstovat jen několik velkých plodů, necháme na rostlině pouze 2 až 3 plody a ostatní odstraníme, dokud jsou ještě mladé. Rostliny hluboce koření, proto potřebují závlahu jen za velmi suchého počasí.
Sklizeň a skladování
Listy, které zastiňují plody, odstraňujeme, abychom usnadnili zrání. Plody sklízíme za 12 až 20 týdnů po výsadbě. Pokud jsou určeny k uskladnění, necháme je na rostlině co možná nejdéle. Zralý plod poznáme podle prasklin na stopce a podle ztvrdlé slupky. U většiny skladovatelných typů musíme sklízené plody vystavit asi na 10 dní na slunce, aby slupka dále tvrdla, čímž se vytvoří bariéra zpomalující ztrátu vody z plodu. Podle podmínek a podle odrůdy se tykve dají uchovat 4 až 6 měsíců, ale i déle.
Zdroj: Christopher Brickell a kol., Velká zahrádkářská encyklopedie, Nakladatelství Ikar