Jak se co dělá
Na škůdce lze jít i bez chemie
Řada aromatických rostlin včetně levandule nebo rozmarýnu odpuzuje škůdce, protože éterické oleje vydávané rostlinami narušují jejich smyslové vnímání. Tímto způsobem se lze zbavit mravenců – stačí nasypat do mraveniště několik rozstříhaných větviček levandule a totéž zopakovat za tři dny. Podobně se lze zbavit mšic na růžích nebo černých mšic na fazolích.Se skelnou vatou proti škůdcům
Místo běžných lepových pásů, které se používají k upevňování po obvodu kmenu a slouží k zachycování lezoucího hmyzu, můžeme zkusit pás skelné vaty. Pruh o šířce asi 20 cm omotáme kolem kmene a připevníme drátem. Nožem vatu mírně načechráme, aby její struktura byla hrubší. Zatímco škůdci s drsným tělem ve vatě uváznou, užitečný hmyz, například slunéčka sedmitečná, snadno prolezou.
Kapradinový zákvas na mšice i slimáky
Ovocné stromy v tuto dobu často trápí mšice krvavá typická svými vatovitými hnízdy. Z přírodních prostředků můžeme aplikovat kapradinovou jíchu, kterou připravíme zalitím kilogramu čerstvých listů kapradi samce deseti litry vody. Necháme kvasit a jakmile jícha přestane pěnit, můžeme aplikovat zředěnou vodou v poměru 1:10. Kromě mšic odpuzuje také slimáky (postřik na půdu) a neředěná se používá jednak pro zimní postřik proti přezimujícím škůdcům, jednak proti rzím.
Česnekem proti plísni okurkové
Vědci z berlínského Biologického ústavu pro zemědělství a lesnictví zkoumali účinky česnekového odvaru na plíseň okurkovou. Odvar aplikovali na okurky infikované plísní pěstované ve skleníku, pod fólií i na venkovním stanovišti, a to po dobu šesti týdnů každých pět dnů. Zatímco neošetřované okurky během několika dnů zcela odumřely, na rostlinách postřikovaných odvarem se šíření plísně zcela zastavilo. Ze závěrů vyplývá, že preventivní ošetřování česnekovým odvarem může vzniku plísně zabránit.
Česnekový odvar: 10 g rozdrceného česneku se zalije litrem horké vody a nechá se 24 hodin stát. Přefiltrovaný odvar se používá zředěný v poměru 1:3 a aplikuje se rozprašovačem na list.