Jak se co dělá
Vyséváme dvouletky
Není asi na pěstování náročnější skupiny než jsou dvouletky – jeden rok se musí vysít, přepíchat, vysadit, na zimu zakrýt, aby teprve v následujícím roce přinesly očekávaný efekt bohatého kvetení. Přesto se bez nich obejdeme jen málokdy.Životní cyklus dvouletek
Dvouleté rostliny (dříve se označovaly jako polotrvalky) jsou přechodem mezi letničkami a trvalkami. Jejich životní cyklus trvá dva roky. Po výsevu začátkem léta vyvinou do zimy silnou nadzemní část, která přezimuje a příští rok na jaře nebo v létě vytvoří květy a plody, teprve pak odumírá. Jakmile je však do zahrady jednou vysadíme, většinou už se následně spolehlivě množí samovýsevem.
Příklady? Slézová růže, sedmikráska, některé druhy zvonků, letní fiala, hvozdík, náprstník, pomněnka, mák, maceška aj.
Pěstování
Dvouletky vyséváme v průběhu léta do substrátu pro výsevy nebo řízkování a výsevní misky umístíme do pařeniště nebo na zastíněné, středně teplé stanoviště. Většina dvouletek má semena velmi drobná, vyséváme proto na povrch a pouze zatlačíme do půdy. Po vzejití přepícháme do menších květináčků a teprve vzrostlejší sadbu koncem léta vysadíme na stanoviště pro příští rok.