Jak se co dělá
Bylinkové octy, sklizeň mrkve a péče o kompost
Bílý vinný ocet s různými bylinkami je vynikajícím dochucovadlem pro polévky, omáčky, přísadou do marinád nebo dresinků. Příprava je velmi jednoduchá – stačí naplnit uzavíratelnou skleněnou lahev, nejlépe dekorativního tvaru, octem a snítkami zvolených bylinek a nechat alespoň dva týdny, lépe ale co nejdéle, luhovat na tmavém, chladném místě. Poté ocet přecedíme a můžeme používat. Pokud bude lahev vzduchotěsně uzavřena, můžeme v octu bylinky ponechat až do jeho vypotřebení.
Sklizeň mrkve
V průběhu srpna dozrává do plné sklizňové zralosti mrkev. Ve vysušené, těžké půdě bývá její vytrhávání za nať málokdy úspěšné, a tak saháme po rýči nebo lopatce, ať zbytečně neměníme strukturu půdy do hloubky. Mnohem jednodušší je půdu před sklizní důkladně zavlažit a nechat vsáknout. Po vyjmutí ze záhonu nesklepáváme půdu otloukáním plodů o sebe, necháme ji zaschnout a jemně odrolíme.
Zahradníkovo zlato
Tuto lichotivou přezdívku získal kompost. Není divu – správně zetlelý organický odpad je zdrojem základních živin i stopových prvků a dokáže zcela nahradit průmyslová hnojiva. Protože rozkladné procesy, při nichž se uvolňuje teplo až 60°C, probíhá pouze ve středu kompostu, je třeba hromadu nyní přeházet, aby se vrstvy promísily. Vysoká teplota zároveň ničí všechny choroboplodné zárodky. Přeházený kompost je vhodné zakrýt slámou nebo perforovanou fólií, aby se teplota v kompostu udržela.