Jak se co dělá
A co plot – přežil zimu bez úhony?
Na jaře je v každé zahradě spousty práce – probouzí se trávník, je potřeba zrýt záhony, ostříhat stromy, sít, plít, zalévat... Zapomenout bychom neměli ani na technické prvky, jako je terasa, altán nebo třeba plot. Většina zahrad zejména na venkově bývá oplocena nejběžnějším drátěným pletivem. Postavit takový plot není nic složitého – někdy se obejdeme i bez podezdívky, pak stačí jen v rovnoměrné vzdálenosti zabetonovat plotové sloupky, natáhnout mezi nimi vodicí drát a natáhnout pletivo na plot.
Plast, který se peče
Dříve bývalo pletivo z prostého, později pozinkovaného drátu. Jeho základ tvoří opět pozinkovaný drát, na který se „napeče" plast. Drát je tak dokonale chráněn a koroze nehrozí ani při přestřihnutí drátu, takže životnost se pohybuje kolem dvaceti let.
Bez sloupků se neobejdeme
S podobnou úpravou se můžeme setkat také u plotových sloupků. Novodobé výrobky se vyrábějí z oboustranně pozinkované, podélně svařované trubky, jejíž povrch je upraven práškovým plastem. Součástí sloupku je klobouček chránící vnitřek trubky před zatékáním a držák napínacího drátu umístěný v horní části sloupku.
Plotové sloupky se dodávají v různých výškách od 175 do 250 cm. Na nárožích nebo u dlouhých plotů bude třeba vyztužit sloupky vzpěrami, protože při napínání plotu vzniká značný tah, který by mohl sloupky vyvrátit.
Co ještě budeme potřebovat?
Kdo se chystá stavět nový drátěný plot, může si k tomu buď najmout odbornou firmu, nebo si vystačí s vlastními silami. Není to nic složitého, jen je třeba nezapomenout při nákupu na všechny pomůcky a doplňky, které budeme potřebovat. Kromě vázacího a vodicího drátu se neobejdeme bez štípacích kleští a kombinaček, vhod možná přijdou i brusné/řezné kotouče, bude-li třeba zkrátit sloupky. Zajímavou pomůckou jsou i pletivové kleště, které usnadní práci při přichytávání pletiva k vodicímu drátu.