Jak se co dělá
Založte si zvýšený záhon
Zatímco u nás je stále ještě nejrozšířenější tradiční pěstování zeleniny na záhonech přímo na úrovni terénu, v zahraničí se stále častěji používají zvýšené záhony. Kromě toho, že při práci nemusíme tolik ohýbat záda, je také čerstvá výsadba lépe chráněna před přízemními mrazíky a při stavbě záhonu navíc zužitkujeme nejrůznější hrubší odpad ze zahrady. Setkat se ale můžeme i s několika problémy.• Suchá půda
Především zvýšené záhony s dřevěnou konstrukcí rychle vysychají, protože dřevo umožňuje vypařování vlhkosti z půdy do všech stran. Vnitřní strany je proto při stavbě vhodné vyložit fólií a povrch silně namulčovat.
• Slimáci
Do zvýšeného záhonu si je většinou zavlečeme jako vajíčka při práci s půdou nebo ukládáním zahradního odpadu. Slimáci totiž většinou neradi šplhají do výšek.
• Výplňový materiál
Vybírejte ho pečlivě, protože velmi hrubý materiál nebo silné větve se rozkládají velmi pomalu, takže zemina si stále sedá a musí se doplňovat. Do zvýšeného záhonu se vejde velmi mnoho materiálu, proto je vhodné shromažďovat jej s dostatečným předstihem.
• Myši a hraboši
Při zakládání zvýšeného záhonu položte na zem králičí pletivo, nejlépe v několika vrstvách, aby se myši a hraboši nepodhrabali.
• Plevel
Semena plevelů se do zvýšeného záhonu dostávají stejnou cestou jako do běžné zahrady, výhodou ale je snadnější pletí s rovnými zády.