Jak se co dělá
Podzimní výsadba jehličnanů
Proč vysazovat jehličnany jen do konce září? Kořenový systém bude mít do prvních mrazíků dostatek času, aby se rozvinul a stromek či keř se úspěšně ujal.Prostokořenné a balové sazenice jehličnatých dřevin, narozdíl od kontejnerovaných, vysazujeme od konce srpna do konce září, tedy mimo období extrémních teplot, dokud je země ještě prohřátá od slunce. Kořenový systém má dostatek času pro obnovu a růst. Kontejnerované dřeviny lze sázet po celý rok, pokud půda není zmrzlá. Nedoporučuje se však sázení za jakýchkoliv extrémů, za mrazu ani velkého horka. V době výsadeb totiž čerstvě zasazené dřeviny využívají půdní vláhu, která je za extrémních teplotních podmínek hůře přístupná.
Důkladná příprava na výsadbu
Každé přesazování, ať už ze země či z kontejneru, rostlinu na čas oslabí. Abychom rostlině šok z přesazení pomohli co nejlépe přestát, nesmíme podcenit přípravné práce před samotným sázením; uvědomme si, že rostlina má na jednom místě vydržet po mnoho let. Důležitá je zejména kvalita zpracování výsadbové jámy či rýhy.
Výsadbová jáma by měla být 1,5násobkem průměru kořenového balu. Rostliny je nutné vysadit do stejné hloubky jako byly pěstovány ve školce. Nejprve sejmeme travní drn, vyhloubíme jámu a zeminu důkladně zryjeme rycími vidlemi, odstraníme kameny, štěrk, nečistoty, přidáme písek, zahradnický substrát, dobře uleželý kompost nebo vyzrálý hnůj a vše dobře promísíme.
Při nedostatečné přípravě půdy, nastává u dřeviny další šok a její růst se zpomalí, někdy i zastaví, můžeš dojít k deformacím koruny apod.
Dřevinu umístíme do výsadbové jámy, pomocí latě se přesvědčíme, že je zemní bal ve stejné rovině s okolní půdou. U velkých dřevin je třeba zohlednit možnost sesedání půdy, proto je sázíme o trochu výše. Po usazení do jámy povolíme případné úvazky u obalového materiálu a jámu zasypeme připravenou směsí. Půdu kolem kmínku přišlápneme a vytvoříme závlahovou mísu, kterou naplníme vodou. Zaléváme dostatečně a pokud nemrzne, i v zimním období až do jara.