Jak se co dělá
Sklizeň mrkve a mrkvové dobroty
Není nad doma vypěstovanou kořenovou zeleninu! Mrkev patří pro svou chuť a možnosti využití k nejoblíbenějším a s mrkví v kuchyni se dá opravdu kouzlit.
Co jste o mrkvi možná nevěděli
Správná sklizeň a skladování nám zajistí tuto sladkou a zdravou zeleninu přes celou zimu. Obsahuje mnoho nezastupitelných vitamínů, jako je betakaroten (provitamin vitaminu A), dále D, E a K. Také má vysoký obsah vlákniny, dále v mrkvi nalezneme lecitin, draslík, vápník, železo, měď, fosfor, jód aj. Zajímavostí je, že mnoho blahodárně působících látek je pro nás lépe přijatelných až po kratší tepelné úpravě. A protože ty nejdůležitější vitaminy jsou rozpustné jen v tucích, je dobré při konzumaci mrkve zasyrova přidat kapku oleje.
O sklizni mrkve, ale také o nápadech při jejím zpracování
Kořenová zelenina je velmi otužilá, většina pozdních odrůd vydrží v zemi až do konce října. První mrazíky vstoupily do zahrady, ale kořenové zelenině tyto krátkodobé poklesy teploty nijak nevadí. Mrkev sklízíme až s příchodem silnějších mrazů.
Pro delší skladování ukládáme pouze zdravé a neporušené kořeny, zbylou mrkev je dobré ihned spotřebovat. Sklizeň provádíme ručně nebo opatrně rycími vidlemi tak, že mrkev nejdříve nadzdvihneme, odkroutíme zelenou nať, uložíme ji do bedýnky s vrstvou vlhkého písku a na kořeny navrstvíme další vrstvu, aby se zamezilo jejímu prosychání. Nejvhodnějším místem pro skladování je větraný sklep s vysokou vzdušnou vlhkostí.
Kouzlíme s mrkví v kuchyni
Karamelová mrkev
Ingredience: 1/2 kg mrkve, 40 g másla, 2 lžíce medu, česnek, sůl
Postup: Mrkev nakrájíme na tenká kolečka nebo hranolky (ty jsou tak nějak efektnější), vhodíme na máslem lehce vytřenou rozpálenou pánev, osolíme, podlijeme trochou vody dusíme dokřupava, nebo doměkka – jak má kdo rád.
Přidáme zbytek másla a jakmile se rozehřeje, vlijeme med a necháme zkaramelizovat. Stále mícháme a dochutíme strouhaným česnekem a solí. Lze také vytvořit variaci bez česneku, s rozinkami, krájenými jablky a kari. Takto upravenou mrkev lze podávat k různým druhům mas, pečenému kuřeti, kachně, hovězímu či vepřovému.
Marinovaná mrkev po Francouzsku
Ingredience: 500 g mrkve, 200 ml vody, 100 ml bílého vína, 1 lžička cukru, 1-2 stroužky česneku, 8 lžic olivového oleje, vinný ocet (asi 2 lžíce), tymián, bobkový list, 1 lžíce jemně nasekané petrželky, pepř, sůl 1-2 lžičky hořčice (nejlépe dijonské)
Postup: Smícháme veškeré suroviny na marinádu, tzn. vše mimo mrkve a hořčice. Uvedeme k varu, přidáme podélně rozčtvrcené mrkve a uvaříme je téměř doměkka, nebo lépe řečeno dokřupava.
Mrkev vyjmeme, naservírujeme na talíře a do horké marinády vmícháme hořčici. Ochutnáme a dochutíme.
Marinádou přelijeme mrkev a podáváme buď teplé anebo studené, dobře vychlazené.
Hrnkový recept na mrkvový dort
Ingredience: 1/2 hrnku krystalového cukru,1/2 hrnku oleje (lehkého, neutrálního), 1 hrnek krupičkové mouky, 1/2 hrnku posekaných vlašských nebo pistáciových ořechů, 2 hrnky nastrouhané mrkve, 3 celá vejce, 1/2 lžičky soli, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička skořice, z 1/2 citronu kůra i šťáva
Poleva:100-120 g smetanového měkkého sýra, 2 lžíce másla, 1 a 1/2 hrnku mletého cukru, 1 lžíce vanilky
Postup: Mrkev, cukr, lehce rozšlehaná vejce, kůru a šťávu, ořechy a olej promícháme v míse. Prosejeme mouku s práškem do pečiva, skořicí a solí a dobře zamícháme do mrkvové části.
Dortovou formu vymastíme máslem, nebo olejem, vysypeme moukou a rozetřeme do ní těsto. Předehřejeme troubu na 180°C a pečeme asi 50–60 min. (otestujeme dřevěnou špejlí).
Poleva: Všechny přísady ušleháme dohromady a pomažeme polevou. Dortík můžeme také potřít citrónovou cukrovou polevou a posypat nasekanými pistáciovými oříšky.
Více receptů naleznete na www.labuznik.com