Jak se co dělá

Zakládáme skalku

Skalka_Jundrov_slepenec2Zdá se, že letošní podzim je přímo určen pro stavební práce v zahradě. Zkuste si s námi založit alpinum!

Alpinky ke svému růstu potřebují slunce a propustnou půdu. Jelikož většina z nich roste vysoko na skalách, spokojí se jen s málo živinami. Pro skalku vybíráme taková místa, kde je dostatek slunce a prostoru kolem, abychom zamezili nechtěnému zatékání vody či opadu listí ze stromů. Skalku lze koncipovat buď čistě z kamení a přidané půdy,nebo také ze sutě - poté mluvíme o suťovém poli. Skalka se může s jednotlivými suťovými poli libovolně prolínat.

 

Výběr kamenů

Z ekonomického a estetického hlediska a v souladu s krajinou volíme kameny, které se přirozeně vyskytují v okolí. Snížíme tak náklady na dopravu a skalka bude vypadat v širším kontextu přirozeněji. Pro kameny se můžeme vypravit do blízkého kamenictví nebo do lomu, kde se o vhodnosti můžeme také poradit. Kámen volíme dostatečně pevný. Nevhodné jsou rychle se rozpadající horniny, jako jsou jílovité břidlice nebo křída. Naopak velmi vhodná je žula a čedič. Pro skalky má výborné vlastnosti také tuf, který je porézní a jeho měkká struktura dovolí rostlinám vrůstat do kamene. Podobné vlastosti má také zvětralý pískovec či vápenec.

 

Příprava stanoviště

Přípravu stanoviště provádíme za suššího, pěkného počasí. Nejprve zvolené místo zbavíme plevele, řezem upravíme zasahující dřeviny. Několik měsíců před založením lze plochu postříkat systémovým herbicidem. Ujistíme se, že je plocha pro skalku dobře odvodněná. Na svažitém terénu s normální půdou odvodnění většinou neřešíme. U jílovitých, těžkých půd je nutné vodu svést do systému odvodnění zahrady.

 

Konečně stavíme

Pro stavbu používáme různé velikosti kamenů. Lze si připravit nákres, znázorňující umístění dominantních kamenů. Začneme od základů, substrátem spojujeme kameny různé velikosti, do jejichž štěrbin umisťujeme alpinky. K vytvoření štěrbiny si pomáháme dřevěnými latěmi, kterými prokládáme kameny, vzniklou štěrbinu plníme substrátem a rostlinami. Nakonec přidáme asi 2,5 cm silnou vrstvu bílého písku, kterým povrch kolem zasazených alpinek urovnáme.

Pokračujeme v osazování volných ploch. Pro snazší rozhodování o budoucím umístění jednotlivých druhů, pro jasnější představu o výsledné kompozici, skalničky nejprve umístíme i s jejich obaly na připravené plochy a teprve pak je zasadíme a opět zajistíme pískem.

 

 

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner