Jak se co dělá

Zazimování rostlin v nádobách

AE8AT9759S příchodem chladných dnů přesouváme nádobové rostliny do domu, na jejich zimoviště, kde jsou chráněny před mrazem. Ty otužilejší připravíme na přezimování venku.

Když mráz zaklepe na dveře, je čas najít pro přenosné nádobové rostliny vhodné zimoviště. Jejich domovem jsou země s mírnou zimou, kde teploty spadnou jen výjimečně pod nulu, většinou se ale pohybují mezi 4-16 °C.

Mezi tyto rostliny patří dřeviny jako v kuchyni známý bobkový list (Laurus nobilis), bohatě kvetoucí oleander (Nerium oleander), granátovník (Punica granatum), bájná myrta (Myrtus communis), olivovník evropský (Oliva europaea) či vonný eukalyptus (Eucalypthus).

Krása těchto rostlin trvá celé léto a nyní je čeká období odpočinku. Ještě před uložením na zimoviště je třeba všechny ošetřit řezem, zakrátit výhony a odstranit suché a napadené části. Rozložitější koruny lze pro pohodlnější přepravu svázat provázkem. Rostliny před přemístěním nějakou dobu nezaléváme, kořenový bal by neměl být při přesunu vlhký.

Výběrem vhodného zimoviště ovlivníme kvalitu exemplářů v příštím vegetačním období. Měla by to být chladná a pokud možno i světlá místnost. Máme-li k dispozici pouze tmavý prostor, je nezbytné rostliny zakrátit více, protože snížením listové plochy rostliny ochráníme před vyčerpáním.

 

Rostliny přezimující venku

aE8AT1381Mnoho druhů rostlin pocházejících z našich klimatických podmínek se hodí pro způsob pěstování v nádobě. Jsou to častěji dřeviny, zakrslého či menšího vzrůstu, kterým nevadí stísněný prostor v nádobě. Mezi nimi jsou oblíbené zimostrázy (Buxus sempervirens a B. microphylla), brslen Fortunův (Euonymus fortunei), cesmína (Ilex aquifolium), stálezelené skalníky (Cotoneaster), různé formy jehličnanů a jiné stálezelené rostliny, např. hebe, drobné azalky a celou zimu kvetoucí trvalky, jako např. čemeřice (Helleborus), nebo vysoké rozchodníky.

Výraznými růžovými a červenými plody nás bude celou zimu těšit pernettye hrotitá (Pernettya mucronata), skimmie (Skimmia japonica), libavka (Gaultheria), brusinka (Vaccinium) a jiné.

 

Zazimováním péče nekončí

Tyto otužilce v nádobách však musíme připravit na to, že budou celou zimu přečkávat venku. Rostliny by měly mít v nádobách dostatek místa a substrátem by měl zakrývat celý kořenový bal. Nádoby je vhodné izolovat od země – stačí je postavit na prkénko, keramické střepy, cihly, použít lze také desku z polystyrenu, PVC a jiných materiálů.

Velmi praktické a krásné jsou nádoby s rostlinami umístěné v proutěných koších. Také můžeme použít „oblečky“ z kokosové tkaniny či si je sami vyrobit ze starého pleteného svetru, čepice apod.

Půdu je dobré nakrýt listím, kůrou či slámou a v bezmrazých dnech nezapomeneme rostliny zalít. Většina rostlin, která zimu nepřežije, zahyne spíše na nedostatečnou zálivku, než že by umrzla. Pro zálivku vybíráme několik po sobě jdoucích teplejších dní. Když přijdou silné mrazy, můžeme rostliny buď na krátko přenést dovnitř, nebo je celé přikrýt fólií.

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner