Jak se co dělá
Postavte si suchou zídku
Dejte zahradě zcela nový rozměr. Vytvořte pevné základy vaší zahradě pomocí suché kamenné zídky. Její stavbu zvládnete zcela sami!Kamenné zídky mají na zahradě různé uplatnění – lemují vyvýšené záhony, systém opěrných zídek zpevňuje svahy, zdi často lemují schodiště, uvádějí ke stavbě domu, oddělují jednotlivé části zahrady.
Zahradu zdobí, jsou součástí pevné kostry, tvoří trvanlivé hodnoty, které zde budou po celé generace. Stářím získávají na kráse, kameny dostávají patinu, porůstají mechem, stávají se téměř organickou součástí zahrady, učiněným ekosystémem, domovem mnoha živočichů.
Bez stavebního povolení
Suchá zídka díky své maximální výšce (do 80 cm) nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení, ovšem pouze za předpokladu, že nebude tvořit hranici pozemku. Navíc se při stavbě obejdeme bez malty i betonu! Zídku totiž vytvoříme pouze z kamenů ukládaných pečlivě na sucho tak, aby i bez použití pojiv byla zajištěna dostatečná stabilita.
Od základů
Základy zdi vytvoříme z 20-40cm vrstvy štěrku. Stavíme podle pravidla, že šířka paty se rovná jedné třetině výšky zdi.
V patě zdi, tedy do štěrku, umístíme drenážní hadici, protože nadbytečná voda by mohla zavinit špatnou stabilitu. Na tuto vrstvu na sebe skládáme kameny, od větších po menší až ke koruně zdi. Aby voda lépe odtékala, kameny ukládáme ve sklonu 10-15 % ke svahu. Zídka, která se mírně přiklání směrem ke svahu, je stabilnější. Kameny prosypáváme substrátem a pokud je to možné, rovnou osazujeme skalničkami.
Materiál
Velmi působivé jsou rozkvetlé tzv. suché zídky z přírodního kamene, žuly, ruly, pískovce, opuky nebo omšelé pálené cihly. Vždy však pamatujme na to, že nejvýhodnější je zvolit kámen přirozeně se vyskytující v okolí. Podvědomě se totiž do zahrady hodí lépe než sebelepší (nebo sebelevnější) kámen, ale dovezený z druhé strany republiky.