Jak se co dělá
Množení begonií
Pokud se nám podařilo přechovat přes zimu hlízy begonií, můžeme je právě teď rozdělit a získat tak více rostlin.
Hlízy begonií jsme na konci léta před prvními mrazíky vyjmuli z půdy a uskladnili přes zimu do rašeliny. Koncem února hlízky vložíme do přepravek s kvalitním množárenským substrátem s příměsí písku nebo štěrku pro dobrou drenáž a umístíme na světlé místo s teplotou v rozmezí 15-18°C. Substrát každý den rosíme vlažnou vodou, udržujeme tak příznivé klima pro růst nových výhonků. Ještě více růst podpoříme částečným zakrytím nádob plastovým poklopem, nebo je můžeme přetáhnout potravinovou fólií, ve které nezapomeneme nechat průduchy.
Z jedné hlízy několik nových
Jakmile se objeví špičky rašících výhonů, nastává vhodný čas pro dělení. Menší hlízy můžeme rozdělit ostrým, čistým nožem na polovinu, větší i na více dílů, ale vždy tak, aby na každém oddělku zůstaly alespoň dva pupeny. Řezné rány necháme chvíli zaschnout, vhodné je zasypat je také jemným prachem z dřevěného uhlí, které řeznou plochu dezinfikuje. Oddělené hlízy umístíme zpět na povrch substrátu, případně zatlačíme asi jednou třetinou spodní části do půdy.
Do jara stále v teple
O hlízy dále pečujeme jako dosud - substrát udržujeme vždy mírně vlhký, můžeme také rosit a koncem března vysadíme do truhlíků či nádob. Dokud nepomine nebezpečí pozdních mrazíků, zůstanou nádoby stále v teple domova nebo vytápěného skleníku, kde mohou v bezpečí růst. Teprve v polovině května je přeneseme na venkovní stanoviště.