Jak se co dělá
Test na přítomnost vápníku
Klíčem k úspěchu každého zahradníka je znalost půdy na zahradě. Vápník přitom významně ovlivňuje druhové složení a kvalitu pěstovaných rostlin.
Test octem
Vápnitou půdu poznáme podle světlé barvy a jemné hrudkovité struktury. Často v ní najdeme i úlomky vápence. Jednoduchým testem si můžeme ověřit přítomnost vápníku. Stačí na vzorek půdy kápnout ocet – pokud vzorek šumí, půda je vápenitá.
Indikační rostliny
Charakter půdy lze velmi dobře určit podle planě rostoucích rostlin v okolí zahrady. Rostliny jako jetel (Trifolium), jalovec (Juniperus), hlošina úkolistá (Eleagnus angustifolia), jeřáb (Sorbus), hloh (Crataegus), nebo bez (Sambucus) ukazují na vápenitou půdu.
Úspěšnost na vápenité půdě
Úprava půdy je často velmi náročná a musí se provádět každou sezónu, protože půda má přirozenou schopnost vracet pH do původního stavu. Pokud leží náš pozemek na vápencovém podloží, minerály jsou vyplavovány průběžně do půdy. Proto je výhodnější s přírodou nezápasit a místo toho vybrat z pestré nabídky vápnomilných rostlin, kterým se bude dařit.
Rostliny, které vápník milují
V půdě bohaté na vápník se budou dařit okrasné brsleny (Euonymus), velký výběr máme z dekorativních kalin (Viburnum), vonných zimolezů (Lonicera), vděčných a stálezelných zimostrázů (Buxus), z růžově kvetoucí a romantické zanice (Weigela),či ozdobných svíd (Cornus) a mnoha plaménků (Clematis).
Mezi trvalky vhodné na vápnitou půdu řadíme hlaváče (Scabiosa), pivoňky (Paeonia), srdcovky (Dicentra), ale především alpinky, jako např. zvonky (Campanula), lomikameny (Saxifraga), hvozdíky (Dianthus) a mnoho dalších.
Také ovocné dřeviny jako jabloně (Malus), třešně, višně, meruňky (Prunus) vyžadují vápník pro zdravý vývoj plodů. Jablka mají pevnou strukturu, netrpí nemocemi a jsou sladké.
Na vápencích se velmi dobře daří cibulovinám, jako jsou modřence (Muscari), sněženky (Galanthus), lilie (Lilium), šafránu (Crocus) a okrasným česnekům (Allium).